Štěchovická křížová cesta i s nevěřícími

15. 3. 2016

Ve Štěchovicích nedaleko Prahy se už měsíc každé nedělní odpoledne schází skupinka amatérských herců, která na stráni před místním kostelem „piluje“ hranou inscenaci křížové cesty. Premiéra a zároveň derniéra bude na Květnou neděli.

Vydání: 2016/12 Tři roky s papežem Františkem, 15.3.2016, Autor: Monika Klimentová

Příloha: Diecézní zpravodajství - Pražská arcidicéze

Za myšlenkou netradičního pojetí stojí štěchovický farář Pawel Debek. Nápad vznikl díky nové křížové cestě, kterou letos nechal vybudovat na stráni před kostelem. Místo klasických zastavení s výjevy ji tvoří jen velké neopracované kameny, u kterých jsou připevněny tabulky se jmény obcí náležících do farnosti. „Chtěl jsem na Velikonoce udělat něco jiného, co tady ještě nebylo, ale zároveň všem přiblížit příběh utrpení, smrti a zmrtvýchvstání Ježíše Krista,“ vysvětluje kněz. Autoři scénáře si přáli, aby u každého zastavení bylo jasné, co Ježíš prožíval, a aby všechny postavy, které ho na Golgotu doprovázejí, cestou duchovně dozrávaly.
Místní obyvatelé se do příprav aktivně zapojili a podle režisérky Evy Kulhánkové rozhodně nebyl problém sehnat herce. „Máme jen více žen než mužů, a tak některé ženy musely ztvárnit i mužské role,“ říká s úsměvem a dodává, že herci berou své role velmi zodpovědně a na každou zkoušku se těší. „Je to pro nás smysluplně strávené odpoledne.“
Zajímavostí je, že ze dvou desítek herců a hereček jsou věřící pouze dva. Ježíše představuje Tomáš Katz, který se do hry zapojil díky účinkující kamarádce, a protože – jak říká – „šlo o dobrou věc“.
Ze své hlavní postavy je malinko nervózní. „Ač nejsem věřící, mám k tomuto tématu respekt a cítím, že role je poměrně zavazující, zejména vůči věřícím lidem – ať už jde o účastníky hry nebo diváky.“ Hraní si prý ale užívá a doufá, že nikoho nezklame.