Oslava Velikonoc s pokáním a omluvou

23. 4. 2019

Farnosti v litoměřické diecézi si připomněli Ježíšovu velkopáteční oběť i smířením a omluvou za hříchy a morální viny zasvěcených, jak k tomu vyzval biskup Jan Baxant.

Vydání: 2019/17 Obnova pokladu křesťanství, 23.4.2019, Autor: Karel Pučelík

Příloha: Diecézní zpravodajství - Litoměřická diecéze

„Učiňme letošní Velký pátek dnem mimořádného pokání a smíření, opravdového rozhodnutí našim bližním pomáhat, nikoliv je pohoršením zarmucovat,“ vyzval ve velkopáteční biskupské výzvě Jan Baxant. „Hříchy a morální viny nás, zasvěcenců, způsobují tak bolestivé jizvy, že jen upřímná lítost, odpuštění nedospělých obětí a omluva jim všem, propojená s nesmírným Božím milosrdenstvím, může ony rány postupně léčit a hojit,“ uvedl také. „Touha po pokání a opravdovém obrácení je na místě stejně jako moje omluva, kterou vyslovuji za všechny provinilé, kterým jsem představeným. Tuto prosbu za odpuštění si dovoluji vyjádřit i za mé předchůdce na litoměřickém biskupském stolci, neboť vím – jsem o tom přesvědčen –, že by učinili stejně tak,“ pokračoval s tím, že jen pak je možno nově začít. Na Velký pátek se biskup zúčastnil tradiční křížové cesty pro rodiny s dětmi v Ostrém u Úštěka. V Ústí nad Labem se sešli místní farníci s obyvateli města a společně vyrazili z kostela Nanebevzetí Panny Marie, kde pronesli úvodní slovo P. Miroslav Šimáček a ústecký hejtman Oldřich Bubeníček, na nedalekou Mariánskou skálu.
Světlo prosvítilo temnotu
Na Bílou sobotu, v den Ježíšova triumfu nad smrtí, se před kostely rozhořely ohně, které toto vítězství symbolizovaly.
„Žehnáním velikonočního ohně jsme vigilii začínali. Je to jistý paradox: žehnáme to, co pálí, spaluje a těžkými požáry mnohdy přináší jen zkázu a i smrt. Má to vůbec smysl? Oheň skutečně spaluje, ale také září, svítí a zahřívá. Kristovou smrtí byly spáleny naše hříchy a viny, byli jsme očištěni, avšak současně jsme byli jeho zmrtvýchvstáním vybaveni pro nový život: máme jako živé lampy svítit v temnotách nejistot a lidského klamání, žel, často tak přítomného v našem světě, a zářit jasnou pravdou o životě a spáse lidí, zahřívat skleslé a beznadějemi unavené naše blízké,“ kázal biskup Baxant při velikonoční vigilii v litoměřické katedrále sv. Štěpána.
V neděli se v severočeských Mikulášovicích konala velikonoční jízda – Osterreiten. Tato tradice byla na Šluknovsku běžná až do roku 1938, obnovena byla teprve před několika lety. Organizována je v ČR v současnosti jen na dvou místech – tím druhým je Lukavec ve Slezsku.