Nové biskupy čekají velké úkoly

17. 10. 2017

Třicet kilo mouky spotřebovaly ženy ze Strání na koláčky, které mohli ochutnat všichni, kdo přijeli minulou sobotu do Olomouce na biskupské svěcení.

Vydání: 2017/42 Olomouc má nové pomocné biskupy, 17.10.2017

Příloha: Diecézní zpravodajství - Olomoucká arcidiecéze

Na svěcení svého rodáka Josefa Nuzíka vypravila farnost tři autobusy, přidali se muzikanti a početná rodina.
„Je to krásný pocit, spojuje nás to dohromady. Máme s Jožkou celé roky pěkné vztahy, a když má někdo z nás starosti, navzájem si to povíme. Rád zpívá, jezdí na kole, je to obyčejný člověk jako my,“ říkají Pavel Nuzík a Helena Daňková, dva z deseti sourozenců nového pomocného biskupa.
Dojetí neskrývají ani farníci: „Hlavně aby ho Pán Bůh opatroval. Dřív býval drobeček, potom zmužněl. A zvážněl. Byl to vesnický chlapec, s tatínkem vozíval hnůj, hodně pracoval,“ vzpomínají starší ženy, které pekly koláče. „Po škole jsme chodili za děvčaty. Po vojně ale už šel za svým povoláním. A pravidelně jezdí na srazy třídy,“ prozrazuje spolužák Josefa Nuzíka František Zetka.
Také Antonína Baslera přijeli povzbudit blízcí a přátelé. „Díky němu máme opravenou věž na kostele, křtil nám děti a nikdy na nás nezapomněl. Ať je oba Panna Maria drží v náručí,“ říká pan Angelovič z Vizovic. „Přeji jim trpělivé napojení na Pána, ať dokáží v síle Ducha plnit Boží vůli,“ usmívá se Mirka Hanáková z Olomouce-Hodolan.
Lidé před dómem vychutnávají výborné pohoštění a pro KT odpovídají na otázku, jaké úkoly asi nové biskupy čekají: „Ať mají odvahu rozvíjet církevní školství i komunikaci s médii,“ říká Jindřich Hodinka z Olomouce. „Nebudou to mít snadné, protože církev prochází velkými změnami. Znám otce Nuzíka, na kterém se mi vždy líbila jeho přímočarost. Nebál se říkat věci tak, jak jsou. Těžký úkol vidím v tom, že lidé sice kritizují restituce, ale církev se jim hodí, když se dovolávají křesťanských hodnot. Je důležité, aby církev pracovala profesionálně,“ zamyslel se Josef Cmar z Prostějova. „Bude to těžká služba. Na křesťany je vyvíjen tlak a oni to budou muset řešit. To chce pevnost charakterů. Je dobře, že na biskupské stolce přicházejí takoví lidé v plné síle,“ vyjádřil se František Gajdoš ze Sobůlek od Kyjova.
Pastorační moudrost přeje biskupům také vedoucí Maltézské pomoci v Olomouci: „Společnost je na jedné straně velmi hluboce hledající, a přitom jsou lidé dost nerozhodní. Přicházet s nabídkou evangelia, nikoho nenutit, a zároveň říct jasné a pravdivé slovo, to je velká výzva,“ míní Michal Umlauf. „Hlavně ať jim práce přináší radost. Ať je církev otevřená lidem a přivádí je k Bohu,“ uzavírá Petr Müller ze Zlína.