Centrum pro fi rmy i mosteckou Charitu

10. 8. 2021

Zchátralý barokní zámek v Mirošovicích u Bíliny se má proměnit v komunitní centrum, ve kterém najdou zázemí jak firmy, tak i sociální služby Charity a veřejně prospěšné organizace.

Vydání: 2021/33 75 let na cestě smíření, 10.8.2021, Autor: Karel Pučelík

Příloha: Diecézní zpravodajství - Litoměřická diecéze

Ještě předtím bude muset objekt projít velkou a náročnou rekonstrukcí. „V péči Státního statku objekt značně zchátral a nikdo ani v porevoluční době nenašel dostatek sil na jeho náročnou rekonstrukci. Nově zámku svitla velká naděje na záchranu – štafetu převzala obec Hrobčice,“ uvedla starostka Jana Syslová. „Získali jsme dotaci téměř padesát milionů z programu na podnikatelské využití brownfieldů (nevyužívané a zanedbané pozemky – pozn. red.) od ministerstva průmyslu na jeho záchranu a jeho transformaci na dům s pracovním názvem Komunitní centrum Mirošovice,“ odhaluje plány starostka s tím, že Hrobčice budou muset ze svého rozpočtu doplatit ještě asi deset milionů korun.
Péče o seniory
V Mirošovicích má v plánu působit mostecká Charita, konkrétně pak její pečovatelská služba. „Oblastní charita Most by měla v komunitním centru zajišťovat péči o seniory v tomto regio-
nu,“ potvrzuje vedoucí služby Markéta Obrtlíková s tím, že potřebným bude pomáhat třeba se zajištěním stravy, nabídne pomocnou ruku při běžném chodu domácnosti, charitní pečovatelé také budou klienty doprovázet k lékaři nebo na úřady. „Myslím si, že v současné době, kdy naše populace stárne, je tato služba velmi potřebná,“ vysvětluje vedoucí pečovatelské služby.
V trojpodlažní budově najde své místo spektrum organizací i firem. „Nejde však o komunitní centrum v pravém slova smyslu. Hlavní myšlenkou projektu je propojit neziskový sektor s podnikatelským a podpořit vzájemnou spolupráci. Vznikne tak multifunkční budova s kancelářemi k pronájmu, například pro mladé start-upové firmy, místo, kde budou moci působit například advokáti, realitní makléři, autoškola, pohostinství, tak i neziskové organizace jako třeba Charita,“ vysvětluje starostka. Centrum bude mít také sál pro pořádání kulturně-společenských akcí s kavárnou.
Místo s historií
Objekt má poměrně bohatou historii, zmínky v pramenech najdeme už od roku 1209 – původně zde stávala tvrz a později renesanční a následně barokně přestavěný zámek s hranolovitou věží.