Způsob léta Petrových nástupců

19. 7. 2016

Jestliže papež František loajálně i tvořivě navazuje na učitelský úřad svých předchůdců Benedikta XVI. a Jana Pavla II., pokud jde o letní odpočinek, liší se od nich na sto honů. Nikam totiž na dovolenou nejezdí.

Vydání: 2016/30 Vzhůru do Krakova! I na kolech, 19.7.2016, Autor: Martin T. Zikmund

A to už od roku 1974. A ani jako Petrův nástupce na tomto svém zvyku nic nezměnil. Jeden z papežových blízkých spolupracovníků argentinský kněz Guillermo Karcher to vysvětluje: „František odpočívá svým způsobem. Na dovolenou nejezdí, je to pro něj zásadní věc – myšlenka dovolených mu není vůbec blízká. Tímto svým přístupem se také solidarizuje s lidmi, kteří si žádnou dovolenou nemohou dovolit.“ Sám papež trávení červencových volných dní popsal takto: „Měním rytmus. Spím déle, čtu věci, které se mi líbí, poslouchám hudbu, více se modlím. Takto se zotavuji.“
Papež zůstává v těchto dnech ve Vatikánu v Domě sv. Marty, kde nejen čte a relaxuje, ale také vyřizuje korespondenci a připravuje se na své další úkoly. Na jeho ranních mších nejsou přítomní vatikánští zaměstnanci a hosté jako tomu obvykle bývá; generální audience se v této době nekonají.
Plavání a tenis
Zato Jan Pavel II. i Benedikt XVI. milovali Alpy a pravidelně tam v létě zajížděli, ať už do Les Combes v italské části Savojska nebo třeba do Brixenu. Zatímco Jan Pavel II. sportoval, pokud mu to ještě zdraví dovolovalo, Benedikt XVI. měl čas rozdělen na studium, bohoslužbu, modlitby, hru na klavír a procházky.
Samostatnou kapitolu v životech papežů a jejich odpočinku hrál již od 17. století letní palác v Castel Gandolfu na břehu jezera Albano, který je z Vatikánu vzdálený jen 10 minut letu helikoptérou. Polský pontifex k této letní rezidenci natolik přilnul, že zde podle propočtů strávil v rámci svého 26letého pontifikátu plných šest let. A byl zatím prvním a posledním papežem, který zde sportoval – hrál tenis a dokonce plaval v bazénu. Ale nejen to. Jan Pavel II. často zval do Castel Gandolfa různé návštěvy, a to jak politiky a státníky (např. George Bushe ml.), tak i teology a další intelektuály, s nimiž zde vedl rozhovory.
Obchody váznou
Na tuto tradici svým způsobem navázal i Benedikt XVI., když zde každoročně na konci srpna pořádal setkání svých bývalých doktorandů. Pozval si sem ale i takové osobnosti jako teologa Hanse Künga, kancléřku Angelu Merkelovou nebo velvyslance muslimských států u Svatého stolce – a to po své řezenské přednášce, která v islámském světě způsobila poprask. Papež František sice v Castel Gandolfu byl, když sem brzy po svém zvolení zaletěl navštívit svého předchůdce, ale nestrávil zde ještě ani jednu noc.
Tato skutečnost se odrazila i na turistickém a poutnickém ruchu v Castel Gandolfu, kam kvůli papežově nepřítomnosti přichází menší zástupy lidí. Nejeden zdejší obchodník si nejspíš s Vladislavem Vančurou občas posteskne: „Tento způsob léta zdá se mi poněkud nešťastným...“