Vietnamští biskupové proti komunistické svévoli

23. 1. 2010

Vydání: 2010/4 90 let československé církve husitské, 23.1.2010

Vietnamští biskupové jednoznačně podpořili věřící, kteří byli surově zbiti při obraně kříže nedaleko Hanoje, a postavili se za ně proti místní komunistické vládě. Několik stovek policistů na hřbitově farnosti Dong Chiem nedaleko Hanoje totiž o svátku Tří králů na příkaz regionálních komunistických úřadů odstranilo pomocí výbušniny velký kříž a při tom zbili anebo zatkli každého, kdo se v inkriminované době nacházel poblíž hřbitova.

Vietnamští biskupové vyjádřili „svou solidaritu s hanojským arcibiskupem a zároveň zděšení nad barbarským činem zničení posvátných symbolů víry a brutálním útokem proti místní katolické komunitě.“ Biskupové ve svém prohlášení upozornili vládu, aby nepřijímala opatření, která by mohla vytvořit „další znechucení, rozhořčení a nedůvěru obyvatelstva“, a zdůraznili to, co již v minulosti vyjádřila Vietnamská biskupská konference o „potřebě změny zákonů o vlastnictví pozemků a nemovitostí“. Komunistická vláda v Hanoji totiž popírá vlastnická práva s tím, že půda patří lidu a spravuje ji stát. Biskupové poukazují na to, že soukromé vlastnictví je zaručeno Všeobecnou deklarací lidských práv, kterou je třeba respektovat. V závěru svého poselství biskupové vyjadřují svou ochotu „spolupracovat s vládou“ pro blaho země a při budování „velké rodiny“, v níž budou všichni moci žít v pokoji. Nezůstalo jen u společného prohlášení, ale hanojský arcibiskup Josef Ngo Quang Kiet spolu s deseti dalšími biskupy osobně navštívili farnost Dong Chiem a oběti policejního útoku. Na protest proti barbarskému činu komunistických úřadů postavili věřící vzápětí na stejném místě další kříž z bambusu. Jako odpověď na tuto akci policie uvěznila pět katolíků a začala území střežit. Nový bambusový kříž však nestrhla. První případ komunistické svévole v letošním roce jeví stejné známky jako ty, které se udály v Tam Toa a Bau sen (v diecézi Vinh) a v Lon Ly (arcidiecéze Hue), kde se rovněž místní úřady zcela bezprávně zmocnily pozemků patřících farnosti a zničily budovy či křesťanské symboly, které na nich stály.