Směrnice mají pomoci zabránit sexuálnímu zneužívání

26. 5. 2011

Vydání: 2011/22 Druh - družka, 26.5.2011

Nový dokument, který by měl především diecézním biskupům pomáhat předcházet případům zneužívání dětí a mladistvých ze strany duchovních či reagovat na ně, vydal minulý týden Svatý stolec. Za obsáhlým dokumentem stojí Kongregace pro nauku víry. Vatikán v něm zdůrazňuje zvláště důležitost spolupráce se státními úřady a vyzdvihuje nutnost prevence.

Směrnice nemají být brány jako zásah do kompetence biskupů. Průvodní list k nim, který napsal kardinál William Levada, prefekt Kongregace pro nauku víry, totiž zdůrazňuje „respektování kompetencí diecézních biskupů a představených řádů“. Nový dokument má být proto hlavně nástrojem, jenž biskupům pomůže v jejich rozhodování – má se jim stát vodítkem pro tvorbu vlastních diecézních pravidel. Směrnice ale mají zároveň umožnit, aby odpověď církve na sexuální zneužívání byla jednotná a mohla být veřejností vnímána konzistentně. „Ačkoliv se vztahy s oficiálními autoritami v různých zemích liší, je důležité s nimi spolupracovat v rámci jejich zodpovědnosti. Zvláště se musí vždy dostát povinnosti vyplývající z civilního zákona, tedy nahlásit tyto zločiny odpovědným autoritám,“ zdůrazňuje dokument.

PREVENCE JE ZÁKLAD

Velkou pozornost věnuje Kongregace pro nauku víry také prevenci a ochraně obětí sexuálních zločinů. „Církev by měla být připravena naslouchat obětem a jejich rodinám a poskytnout jim potřebnou duchovní a psychologickou pomoc,“ uvádí dokument. Křesťanské komunity a společenství by měly zároveň vytvořit bezpečné prostředí pro menšiny, jejichž členové jsou ohroženi nejvíce. V dokumentu se kromě zásad a doporučení objevuje ale také pochvala. Svatý stolec oceňuje nejrůznější preventivní programy, které se už v některých zemích rozběhly, a povzbuzuje ke vzniku dalších. „Tyto programy pomáhají jak rodičům, tak všem, kdo se věnují pastorační práci, dobře rozpoznávat i pouhé náznaky sexuálního zneužívání a adekvátně na ně reagovat,“ zdůrazňuje průvodní dopis. Zároveň dokument doporučuje klást velký důraz na vzdělávání kněží v této oblasti už při jejich vlastní formaci – na půdě seminářů. Nové směrnice přesto nejsou žádnou převratnou změnou v přístupu církve k sexuálnímu zneužívání. Součástí nově vydaného dokumentu je i krátká sumarizace platného kanonického práva v této věci a již fungujících směrnic. Vatikán se tak svým novým krokem snaží především nabídnout praktické nástroje a doporučení, jak toto právo dobře naplnit a zabránit aférám, které nejen poškozují obraz církve, ale především ničí životy nevinných lidí. Důrazně je proto požadováno také co nejrychlejší a nejefektivnější řešení všech zjištěných selhání.