Boston: Modlete se za Martina

23. 4. 2013

Chtěl být první, kdo svého tátu přivítá v cíli. Ve chvíli, kdy podlézal zábranu, aby otci padl kolem krku, vybuchly nálože. Bohužel příliš blízko.

Vydání: 2013/17 Pouť kněží na Velehradě se vydařila, 23.4.2013, Autor: Alena Scheinostová

Osmiletý Martin Richard se stal nejmladší obětí bombových útoků na mezinárodním maratonu v americkém Bostonu 15. dubna. Kromě zhruba 180 zraněných, jimž poskytly péči okolní nemocnice a mnohým z nich musely být amputovány končetiny, mají detonace na svědomí celkem tři mrtvé. Také Martinova matka a mladší sestra utrpěly vážná zranění. Farnost sv. Anny v Dorchesteru, kam Richardovi přísluší, se snaží rodinu podpořit účastí i modlitbami a pomáhá jí například komunikovat s médii a církevními představiteli. Ti všichni vyjadřují Richardovým účast. „Děkujeme rodině, přátelům, všem známým i těm, které jsme nikdy neviděli, za jejich pozdravy a modlitby. Prosím, aby se při vzpomínce na Martina dál přimlouvali za naši rodinu,“ vzkázal otec zabitého chlapce Bill.

NAVZDORY NEŠTĚSTÍ

Nejen Martinovi, jehož fotografie z loňského prvního svatého přijímání obletěla prostřednictvím internetu svět, ale také ostatním mrtvým a zraněným i jejich blízkým vyjádřil solidaritu a zármutek nad „nesmyslným aktem násilí“ bostonský arcibiskup kardinál Seán O’Malley. „Uprostřed temnot této tragédie se obracíme ke světlu, jímž je Ježíš a jež je patrné v životě těch, kdo se bez váhání pustili do pomoci těm, kteří to naléhavě potřebovali,“ řekl kardinál. S výzvou, aby vláda USA přijala rozumná bezpečnostní opatření vzhledem k rostoucímu násilí v zemi, se připojil předseda Biskupské konference Spojených států kardinál Timothy Dolan. Přímo na obyvatele Bostonu se pak obrátil Svatý otec v soustrastném telegramu zaslaném kardinálu O’Malleymu: „Zůstaňte sjednoceni a nedejte se přemoci zlem,“ vyzval v něm papež František.

Svatý otec: Nedejte se přemoci zlem.

Za oběti útoku a jejich rodiny byla obětována čtvrteční bohoslužba v katedrále svatého Kříže za účasti prezidenta USA Baracka Obamy. Bohoslužbu přenášely televize do celého světa a prezident Obama v jejím závěru vystoupil s projevem, který přítomní třikrát přerušili potleskem ve stoje. Ve svém vystoupení, kdy několikrát citoval z Bible, se snažil především povzbudit všechny, které útok zasáhl, a vyzval k modlitbám za ně. Zároveň zdůraznil, že žádný útok Ameriku ani Boston nesrazí na kolena. „Stejně jako Bill Iffrig, 78letý běžec v oranžovém tílku, který byl sražen k zemi výbuchem, jsme i my teď možná sraženi. Jako on se ale i my zvedneme a dokončíme závod,“ dodal americký prezident, pro něhož má útok i osobní rovinu. V Bostonu totiž studoval – stejně jako jeho žena Michelle.

V zasaženém městě i na dalších místech USA se za oběti konaly po celý týden další bohoslužby a modlitební shromáždění i charitativní závody; střelné modlitby a pozdravy rodinám zaplavují sociální sítě. Postižené si připomněli během Národní pouti kněží na Velehradě také čeští duchovní v čele s kardinálem Dukou.

Po několikadenním intenzivním pátrání, které v Bostonu vyvrcholilo zátahem připomínajícím válečný stav, byli dopadeni dva čečenští bratři podezřelí, že u cíle závodní trasy nastražili do odpadkových košů dvě podomácku vyrobené bomby. Minulý čtvrtek večer pak společně přepadli obchod a zabili člena školní ochranky. Starší z bratrů, vyznávajících radikální islám, zemřel na následky zranění při policejní honičce, mladší se zotavuje v nemocnici a připravuje se k výslechu.

„Na každého hluboce dolehlo nesmyslné násilí, kterému naši komunitu vystavili tito dva mladí muži. Je těžké pochopit, co se jim honilo v hlavách,“ vyjádřil se kardinál O’Malley. „Naším úkolem je udržet ducha komunity na cestě vpřed. Musíme být lidmi smířlivými, a ne pomstychtivými,“ zdůraznil.