Vietnamští křesťané oslavili výročí s Pannou Marií

20. 8. 2009

Vydání: 2009/34 Anastáz Opasek , 20.8.2009, Autor: Štěpán Havlíček

Bubeník ve žluté říze víří paličkami. Do sálu vbíhají dva draci a tančí v rytmu, který udává buben. Zubaté tlamy divoce klapou, saň skleněnými kukadly zamrká na diváky a mohutným skokem se vymrští. Líčení takové scény připomíná spíše folklor z druhého konce planety, ale my jsme minulou neděli navštívili komunitní centrum Matky Terezy na pražském sídlišti Háje.

Tanec draků v podání vietnamského folklorního souboru předcházel nedělní slavnosti, při níž si Vietnamci-křesťané žijící v Česku připomněli svátek Nanebevzetí Panny Marie. V letošním roce měli k oslavě i další důvod. Vietnamská katolická komunita v České republice působí už deset let a u příležitosti tohoto výročí se sešli členové všech vietnamských společenství u nás. Věřící vzdávali čest Panně Marii z La Vangu. „To je poutní místo ve Vietnamu, městečko, kde se zjevila. A Panna Maria je patronkou také naší komunity v České republice,“ vysvětluje P. Francis Hoa Dang, kaplan Vietnamské katolické komunity v ČR. O duchovní správu svých krajanů tu pečuje už dva roky. Otec Francis je členem řádu redemptoristů a byli to právě jeho čeští spolubratři, kteří vietnamské kněze před několika lety pozvali. Mše svaté ve vietnamštině slouží celkem na osmi místech Čech a Moravy, převážně ve velkých městech. Mariánská slavnost v Praze vrcholí modlitbou a bohoslužbou. Procesí s korouhvemi a se sochou Panny Marie z La Vang se za zpěvu písně vydává na krátkou cestu kolem komunitního centra. Vůně kadidla stoupá mezi paneláky. V zástupu kráčejí ženy a muži v bohatě vyšívaných vietnamských krojích a před nosítka se sochou dopadají květy, které ze svých košíků vyhazují děti. Po návratu do komunitního centra a tanečním vystoupení vietnamských dívek začíná mše svatá. Zní vietnamština i čeština. „Chtěl bych vám říci, že my, čeští katolíci, vás máme rádi jako svoje bratry a sestry, ale ta jazyková bariéra způsobuje, že se nemůžeme lépe poznat,“ uvítal vietnamské věřící provinciál redemptoristů a litoměřický generální vikář P. Stanislav Přibyl. Ve své promluvě pak zdůraznil, že radost z Mariina nanebevzetí je tu pro lidi na celém světě. „Matka Boží, která neměla nijak lehký život, ale která je nyní oslavena a je blízko nás jako naše matka, nám ukazuje, že ráj a krása není tím, co bychom měli dostat hotové, nýbrž že je vrcholem našeho snažení spojeného s Božím požehnáním. Kéž je nám dnešní den připomínkou našeho závazku být krásnými a o krásu usilovat,“ zdůraznil P. Přibyl.