Lupa
Obsah Obsah
Archiv
Portál
Duben 2024
Březen 2024
Únor 2024
Leden 2024
Prosinec 2023
Listopad 2023
Říjen 2023
Září 2023
Srpen 2023
Červenec 2023
Červen 2023
Květen 2023
Duben 2023
Březen 2023
Únor 2023
Leden 2023
Prosinec 2022
Listopad 2022
Říjen 2022
Září 2022
Srpen 2022
Červenec 2022
Červen 2022
Květen 2022
Duben 2022
Březen 2022
Únor 2022
Leden 2022
Prosinec 2021
Listopad 2021
Říjen 2021
Září 2021
Srpen 2021
Červenec 2021
Červen 2021
Církev.cz Zprávy Logo Duchovní péče Katolický týdeník E-shop Česká biskupská konference
Archivní článek

Vesnice chce po církvi dokonalou obřadní síň

19. 2. 2008

Tisk

Vydání: 2008/8 Únor 1948, 19.2.2008, Autor: Václav Štaud

V polovině letošního ledna si někteří obyvatelé obce Našiměřice na Znojemsku postěžovali v deníku Mladá fronta Dnes na faráře sídlícího v nedalekých Olbramovicích. Sami sice do místního kostela svatého Jiljí chodí jen o pohřbech, kritizují však jeho špatný stav, který kladou za vinu P. Janu Fialovi. Chrám je v uvedeném článku dokonce zařazen mezi nejohroženější památky v kraji.

První nesrovnalost v článku MF Dnes jsme odhalili dotazem na brněnském biskupství. Jeho mluvčí Martina Jandlová popřela, že by našiměřický farní chrám patřil mezi ohrožené. Rozjeli jsme se tedy zjistit realitu přímo na místě. Kostel patří k vzácným památkám. Románská věž je pozůstatkem tvrze, zaniklé požárem ještě před polovinou 12. století, kdy k ní tehdejší stavitelé přistavěli vlastní chrám. Ten pak byl prvním budovatelským dílem P. Jana Fialy, když před 15 roky převzal zdejší rozsáhlou duchovní správu. I proto považuje kněz kritiku za nespravedlivou a uvádí: „Svatému Jiljí jsem velmi rád věnoval mnoho času a sil. Podařilo se mi tehdy sehnat víc než milion korun. Vyměnili jsme střechu, stavbu pevně stáhli ocelovými lany a základy zajistili důkladnou betonovou injektáží. Po opravě omítek a vymalování byl kostel dlouho pěkný. A já jsem musel zajišťovat opravy dalších kostelů.“
Při záchranných pracích po dalším požáru před sto lety někdo u sv. Jiljí provedl těžko vysvětlitelné zásahy. „Jaký důvod mělo například výrazné rozšíření opěrných pilířů, nelze zjistit bez důkladného stavebního průzkumu. Jisté je, že některá místa tak nejsou chráněna proti vodě, zeď vlhne a zase z ní opadává omítka,“ ukazuje P. Jan Fiala. „To je pravda, ostatně každé budově škodí i dlouhodobé nepoužívání. Ale slova o ohrožení nejsou správná. Tento kostel je naopak zabezpečen na mnoho let.“

KDYBY ALESPOŇ VYVĚTRALI...
Jedna z pamětnic, paní Alena Peschelová, vzpomíná: „Kostel opravdu chátral a když nastoupil otec Jan, velmi mu pomohl. To už jsme se občasných bohoslužeb zúčastňovaly jen dvě nebo tři. A od chvíle, když jsem odešla do olbramovického penzionu, nechodí z Našiměřic do kostela vůbec nikdo. Lehko se to místním kritizuje! Spíš by měli nabídnout pomoc, stačilo by pravidelné větrání. Zatím si ani před vchodem nezametou. Když se blíží poutní slavnost nebo je nutné připravit kostel na pohřeb – to bývá méně než jednou do roka, jedu tam uklidit. Naštěstí mám ještě několik kamarádek, které mi pomohou,“ říká paní Peschelová.
Když Našiměřice opouštíme, otec Jan se smutně ohlédne za siluetou starého kostela: „Nevím, jak to řešit. Další, ještě důkladnější oprava představuje opět miliony. Ten kostel by si to zasloužil. Ale kde vzít prostředky? Mají se hrstky okolních věřících skládat na to, aby měli Našiměřičtí jednou do roka dokonalou obřadní síň? A navrhnout předání kostela obci? Najdou se v rozpočtu malé vesnice potřebné finance? Nedopadl by chrám ještě hůře? Opravdu nevím...,“ uzavírá P. Jan Fiala sérii vážných otázek.


Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou