Kam o prázdninách za hudbou

1. 9. 2004

Vydání: 2004/25 Stvoření světa, 1.9.2004, Autor: Jan Paulas

Malá ochutnávka z letních folkových festivalů
Letní měsíce přinášejí již tradičně řadu hudebních festivalů, které nabízejí divákům vedle muziky i možnost výletu do různých koutů naší vlasti. Zastavme se krátce u některých akcí, které nabízejí i širší hudební záběr.

NÁMĚŠŤ NA HANÉ - JINDŘICHŮV HRADEC - KONOPIŠTĚ
Patrně největší folkový festival u nás, Zahrada, probíhá letos již popatnácté, ve dnech 2. - 5. 7. Do Náměště na Hané se sjedou nejrůznější hudební styly (folk, country, bluegrass, jazz, rock, spirituály, folklor aj.) a nebude chybět ani divadlo, výstavy a sessiony. Návštěvníkům koncertů (budou probíhat na několika scénách) jistě pomůže kyvadlová doprava, která bude fungovat z Olomouce do Náměště a po koncertech zpět. Z dlouhé řady letošních účastníků jmenujme aspoň některé: Eva Henychová, Slávek Klecandr a jejich přátelé zazpívají v kostele sv. Kunhuty 3. 7. a Henychová i o den později. 4. 7. zazní také loutnový recitál Jiřího a Zdenky Tichotových. Iva Bittová a Vladimír Václavek zahrají a převezmou Zlatou desku za album Bílé inferno 5. 7. Dále zde vystoupí Čechomor, Pavla Milcová, Irena Budweiserová, Karel Vepřek, Robert Křesťan a Druhá tráva, Pavel Bobek, Fleret s Jarmilou Šulákovou, Jan Burian, Vlasta Redl aj.
Na několika místech v Jindřichově Hradci se koná 15. - 17. 7. již pojedenácté festival Folková růže. Vedle koncertů zde bude probíhat i textařská dílna (pod vedením Jiřího moravského Brabce) či výstava kresleného humoru. Z účinkujících jmenujme Karla Plíhala, Evu Henychovou, Jablkoň, Sestry Steinovy, Žalmana a spol., Hradišťan aj.
V přírodním amfiteátru na Konopišti (u Benešova) se 14. 8. uskuteční festival Setkání (začátek v 15 hodin), na kterém se představí vedle letošních objevů a vítězů festivalů např. i Pavla Milcová, Fleret a Jarmila Šuláková, Nezmaři, Žalman a spol. Podrobnější informace o všech třech festivalech najdete na www.folkcountry.cz.
NÁMĚŠŤ NAD OSLAVOU - TELČ - STRÁŽNICE - TŘEBOŇ
Celkem osm dní trvají Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou a letos proběhnou 24. - 31. 7. Celodenní výtvarné, hudební a taneční dílny vrcholí večerním hlavním koncertem na nádvoří náměšťského zámku. Zazní zde etnická a lidová hudba, jazz, rock, folk i vážná hudba (např. Jablkoň s Jaroslavem Svěceným, Václav Koubek, Pavla Milcová, Karel Plíhal, Jiří Pavlica a Hradišťan, Pavel Šporcl, Dan Bárta, Iva Bittová, ale i interpreti z Irska, Zaire, Španělska, Finska, Itálie aj.). Více o festivalu: www.namestnosl.cz.
Na náměšťský festival časově navazují již tradiční Folkové prázdniny v Telči, které letos proběhnou od 30. 7. do 15. 8. Na nádvoří zámku v Telči by se měl objevit Jan Spálený a ASPM, Javory, Žalman a spol., Druhá tráva, Vlasta Redl, Miki Ryvola, Vladimír Mišík, Hradišťan a jiní. Na odpoledních Kocouřích scénách vystoupí mj. také Víťa Marčík (13. 8.). Bližší informace: www.webhouse.cz/telc_folk.
Naopak zatím mladou historii má za sebou festival Slunce ve Strážnici, který proběhne v amfiteátru zámku 9. - 10. 7. Webové stránky festivalu (www.festival-slunce.cz) slibují vedle zámeckých pávů vystoupení Jiřího Suchého s písničkami Semaforu, Fleretu s Jarmilou Šulákovou, Hradišťanu s Alicí Holubovou, Javorů, Kamelotu, Oskara Petra, Lenky Dusilové aj.
Na festival Okolo Třeboně se zase mohou 2. - 6. 7. vypravit ti, kteří chtějí slyšet a vidět např. Václava Koubka, Dana Bártu, Jiřího Schmitzera či Divadlo Járy Cimrmana s hrou Němý Bobeš. Koncertní program pak završí 6. 7. Třeboňští pištci. Do Třeboně se pak mohou zájemci vrátit ještě dvakrát. Jednodenní Léto v Třeboni bude hostit 31. 7. např. sourozence Ulrychovy a Javory, Pavla Bobka či Marii Rottrovou a na rozloučení s létem proběhne dvoudenní festival Zpátky do Třeboně, kdy 20. a 21. 8. vystoupí Bratři Ebenové, Karel Plíhal, Vladimír Mišík, Vlasta Redl aj. Více informací na: www.okolotrebone.cz.
A JEŠTĚ BOSKOVICE
Bezesporu pozoruhodnou akcí je čtyřdenní přehlídka hudby širokého žánru, divadel, výstav i filmových projekcí Festival Boskovice. Je zaměřený na záchranu a obnovu židovské čtvrti v Boskovicích u Brna a letos se koná 15. - 18. 7. Z programu vybíráme např. koncert Vladimíra Merty, Vladimíra Václavka, Vojtěcha a Ireny Havlových či Psích vojáků, zazní tu i jazzová hudba. Filmové projekce nabídnou některé snímky z festivalu Jeden svět, dále např. Otesánka, Občana Karla Kryla, Zločiny komunismu, Bergmanův film Fanny a Alexandr aj. Dvě výstavy představí českého fotografa Pavla Diaze a maďarského fotografa Viktora Kopasze. Více najdete na: www.unijazz.cz.