Filmy, které nás nutí myslet

9. 10. 2007

Vydání: 2007/41 Proč lžeme?, 9.10.2007, Autor: Jan Paulas

I letos se objeví v jihlavských ulicích státní vlajky se známým symbolem trychtýře a do ulic vyrazí trolejbus, v jehož útrobách najdou pasažéři výstavu propagující největší kulturní akci města – Mezinárodní festival dokumentárních filmů. Letošní již 11. ročník proběhne v Jihlavě 23. – 28. října a nabídne opět promyšlenou a jedinečnou přehlídku české i zahraniční dokumentární tvorby.

Hlavní osou festivalového programu jsou tři soutěžní sekce: Dobré dílo, Mezi moři a Česká radost. První sekce přibližuje současný světový dokument výběrem filmů, které se již staly filmovými událostmi a získaly si mezinárodní ohlas, ale najdeme zde i snímky dosud „neobjevené“. Letos zde bude promítnut např. dokument Vzpomínky čínské ženy přirovnávaný k Solženicynově Souostroví Gulag, který přináší sugestivní výpovědi ženy, jež prožila brutalitu čínského režimu. Můžete zhlédnout film Vyráběné krajiny, v němž kanadská fotografka zachycuje průmyslovou situaci ve „třetím světě“ – klade si otázku, zda má Západ právo kritizovat jeho průmyslovou expanzi, jež s sebou nese všechna známá negativa. Snímek Synova oběť je zase portrétem muslima žijícího v Americe, který zdědí jatka fungující podle pravidel islámu.
Sekce Mezi moři se vedle středoevropských filmů zaměří letos i na ty východoevropské. Úsměvné střípky ze života obyvatel jedné bulharské vesničky, kterou trápí obří komáři a nedostavěná jaderná elektrárna, podává snímek Problém s komáry a jiné příběhy. Ironický pohled na běloruskou současnost nabídne s až groteskní úsměvností film Kalinovské náměstí. Ze 17 snímků této sekce vybírám do třetice ještě Krajíc z jejich života sledující bídné podmínky maďarského venkova. Jeho režisér Deszö Zsigmond byl v Jihlavě již dvakrát oceněn.

ZEMAN, HALÍK I TULENI
Největší diváckou pozornost již tradičně poutá soutěžní sekce Česká radost, která nabízí reprezentativní průřez současným českým dokumentem. Z letošní nabídky 13 filmů bude asi největším diváckým magnetem Sedláčkův portrét bývalého českého politika, který tráví důchod právě na Vysočině: Miloš Zeman – nekrolog premiéra v penzi. O tzv. Sarajevském atentátu na Zemanova souputníka Václava Klause v roce 1997 pojednává snímek Radima Procházky Papírový atentát. Dokument Filipa Remundy Dvě hodiny ticha se zabývá postojem pravoslavného duchovního Halíka, který již čtvrtým rokem stojí každý den před porodnicí v Brně s požadavkem zakázat potraty. Výpravu do českého pohraničí, jež oživí problematiku sudetoněmeckého prostoru, nabídne snímek Poustevna, das ist Paradise dvojice režisérů Dušek – Provazník. A zajímavou podívanou nabídne dokumentární bajka o proměně vztahu člověka ke zvířatům Mír s tuleni, která je charakterizována jako mnohovrstevný ekologický thriller.
V nesoutěžní sekci Průhledné bytosti, která se zaměřuje na výrazné osobnosti světové kinematogragie, bude letos v rozsáhlé retrospektivě představeno dílo legendy francouzského filmu – režiséra Chrise Markera. Dále to pak budou snímky německého filmového esejisty Haruna Farockiho a argentinského režiséra Raymunda Gleyzera. Tento levicově orientovaný tvůrce zemřel za dosud nevyjasněných okolností, když byl v roce 1976 v Argentině unesen tamním režimem. Více informací o festivalu lze získat na www. dokument-festival.cz.