Adventní procházka Valdštejnovou dobou

27. 11. 2007

Vydání: 2007/48 Advent přichází, 27.11.2007, Autor: red

Píše se o ní jako o výstavě roku, o největší kulturní události těchto dní. Pražská výstava Valdštejn a jeho doba, která je otevřena ve Valdštejnské jízdárně v Praze do 17. února, představuje život slavného šlechtice i kulturní ráz jeho doby.

Albrecht z Valdštejna (1538–1634) je znám především jako velmi schopný vojevůdce, pilný shromažďovatel majetku, mecenáš umění i řady církevních staveb, diplomat, možný adept na českou korunu, ale i jako zrádce. V roce 1619 velí vojsku moravských stavů, jenže pak se přidává na stranu císaře. Později byl povýšen na vévodu a vrchního velitele císařských vojsk. Vojenské úspěchy a vzrůstající moc vyvolávají závist i obavy – je na chvíli sesazen, zanedlouho však povolán zpět. Nakonec je jako zrádce zavražděn v Chebu, v té době již smrtelně nemocný.
Valdštejn nebyl jen válečníkem, nýbrž všestrannou kulturní osobností, což má doložit právě otevřená výstava. Jeho dvůr byl velmi okázalý (ve stájích míval až tisíc koní) a na výzdobě jeho paláce se podíleli věhlasní italští umělci. „Nechal se inspirovat italskou architekturou a dbal o to, aby tito dobří architekti přišli na Pražský hrad. Pak si u nich objednával výzdobu i pro svá sídla,“ říká kurátorka výstavy Eliška Fučíková. Vévoda z Valdštejna se výrazně zasazoval i o rozvoj vzdělání (založil řadu církevních i obecně prospěšných škol) a byl pozoruhodným správcem krajiny (zejména na Jičínsku). Zajímal se též o vědu – část výstavy je věnována astronomii a mezi vystavenými předměty najdeme i horoskop, který si nechal vojevůdce vypracovat přímo od Keplera.
Do pražského paláce, který nechal Valdštejn vybudovat, se podařilo svézt celkem 727 předmětů z různých sbírek po celé Evropě, z nichž některé nebyly ještě nikdy vystaveny (to je případ obrazů, které byly zapůjčeny ze sbírek rakouského rodu Harrachů, z něhož pocházela Valdštejnova manželka Marie Isabela). Na výstavě tak najdeme pestrou kolekci předmětů – včetně bot vévodovy paní, obrazu Valdštejnova nejmilovanějšího koně či halapartny, kterou byl vévoda v Chebu zavražděn. Jsou zde k vidění také obrazy světců od italských mistrů.
K výstavě vyšly souběžně i dvě publikace: výstavní katalog a velká monografie Albrechtz Valdštejna, která vedle 600 barevných fotografií přináší též přes čtyřicet nových studií od našich i zahraničních autorů (obě publikace vydala Academia). Dále na návštěvníky čeká CD s hudbou Valdštejnovy doby, pro děti je připraven populárně-naučný CD ROM.