Kolednice zachránily paní v bezvědomí

16. 1. 2006

Pokladničky téměř třinácti a půl tisíců skupinek tříkrálových koledníků v těchto dnech prozrazují, jak štědří jsou lidé k Charitě. Přesný výtěžek v době uzávěrky KT ještě zdaleka nebyl známý. V některých diecézích se totiž čile koledovalo ještě o uplynulém víkendu.

Vydání: 2006/3 Jednota křesťanů, 16.1.2006, Autor: Jiří Macháně

Během druhého lednového týdne probíhalo na obecních úřadech sčítání peněz z pokladniček. „Podařilo se již sečíst obsah už více než šedesáti procent z nich a bylo v nich bezmála 28 milionů korun,“ uvedl tiskový mluvčí Charity Jan Oulík. Podle předběžných odhadů bude letošní celkový výtěžek Tříkrálové sbírky o něco nižší než loni, kdy se koledníkům podařilo vybrat více než 57 milionů korun. Organizátoři sbírky jsou ale i tak velmi spokojeni. „Určitý pokles jsme očekávali. Extrémně vysoký výtěžek loňské sbírky byl způsoben dobrým počasím a vlnou solidarity s přírodní katastrofou v jihovýchodní Asii,“ uvedl koordinátor sbírky Marek Navrátil.

ZÁCHRANA V NĚMČIČKÁCH

Za pět minut dvanáct dorazili tři králové na koledu do domu jedné starší paní v Němčičkách na Břeclavsku. „Děti přišly ke dveřím a začaly zpívat koledu,“ popisuje celou událost vedoucí skupinky Marie Forejtníková. Po pár slovech se však zarazily, protože z chodby začal výt pes a ozývalo se sténání. Na zemi tam kolednice nalezly paní v bezvědomí. Poskytly jí první pomoc a přivolaly rychlou záchrannou službu. „Malé koledníce ukázaly, že Tříkrálová sbírka zdaleka nespočívá jen v přeplněných pokladničkách a lámání rekordů ve výtěžku. Děti z Němčiček všem předvedly, že smyslem sbírky je naučit se pomáhat, nezavírat oči před cizím utrpením a být připraven podat pomocnou ruku,“ říká Miroslav Prchal, koordinátor sbírky na Břeclavsku.

Nepěknou vzpomínku si z koledování v Praze odváží skupinka Dawida Brzezinky z polského Jastrêbie-Zdrój. Koledníci přijeli spolu s dalšími šedesáti rozšířit řady pražských „králů“ (viz KT č. 2/06). Podle informací ředitele pražské Charity Jaroslava Němce nastříkal Dawidu Brzezinkovi během koledování před vstupem do metra zaměstnanec dopravního podniku do obličeje neznámý sprej a na skupinku zavolal policii. Přivolaní muži zákona se podle svědectví napadeného chovali velmi arogantně a nechali koledníky na místě bez pomoci. Ředitel pražské Charity Jaroslav Němec požádal o přešetření incidentu policii, městskou policii a dopravní podnik.