Kardinál Tomáš Špidlík se vrátil do vlasti

27. 4. 2010

Vydání: 2010/18 Legionáři, 27.4.2010

Hlasy zvonů olomoucké katedrály sv. Václava vítaly ve středeční podvečer příjezd tmavého mercedesu s italskou poznávací značkou, který do hanácké metropole přivezl ostatky zesnulého kardinála Tomáše Špidlíka. Před chrámem čekali pozůstalí, kněží, bohoslovci, ministranti i věřící. Biskup Josef Hrdlička sloužil k uctění kardinálových ostatků v Loretánské kapli katedrály krátký smuteční obřad.

Rakev při převozu do kardinálovy vlasti doprovázel P. Marko Rupnik spolu se sestrou Marií Campatelli, Marinou Štremfejl a P. Davidem Brescianim. Cestu nastoupili po obřadech ve svatopetrském chrámu. Podle jejich slov má obřad pohřbu kardinála svá specifika – kardinál není jen občanem vatikánského státu, takže požívá privilegia a jistou imunitu i po smrti. „Dříve než je rakev zapečetěna papežskými pečetěmi jako výraz této ochrany, je vyhotovena listina, která je vložena do zinkového pouzdra a položena k nohám zemřelého. Listina obsahuje svědectví, které vydává o každém zemřelém kardinálovi Svatý stolec. V něm se mluví o jeho životě, poslání a plodech jeho práce. Taková listina byla přečtena také den před pohřbem kardinála Špidlíka v přítomnosti svědků (i před zapečetěním rakve) a těmito svědky podepsána. Pečetě není možné porušit bez výslovného svolení Svatého otce,“ přiblížil pravidla P. Pavel Ambros, profesor olomoucké teologické fakulty.

Z VATIKÁNU DO OLOMOUCE

Rakev s kardinálovými ostatky vzali na ramena čtyři muži a v průvodu ji za zpěvu žalmů odnesli do Loretánské kaple. „Tato rakev stála včera ve svatopetrském velechrámu, modlil se u ní a požehnal ji papež Benedikt XVI., aby vzápětí nastoupila dlouhou cestu do Olomouce. Drahý a milovaný otče Tomáši, vítejte mezi námi, mezi svými“ – těmito slovy přivítal zesnulého kardinála Špidlíka biskup Josef Hrdlička. Po smutečním obřadu se lidé mohli s kardinálem rozloučit – někdo dotekem, jiný pokleknutím, polibkem, krátkou modlitbou… Loretánská kaple s vystavenou rakví bude otevřena každý den od 9 do 17 hodin až do 29. dubna. V ten den proběhne v katedrále od 18 hodin mše svatá k uctění kardinálovy památky.

HOVOŘIT NOVÝM ZPŮSOBEM

„Máme vzácnou příležitost uchovávat v katedrále sv. Václava v Olomouci tělesné ostatky kardinála Tomáše Špidlíka. Výzdoba, čestná stráž bohoslovců i četnost návštěv velmi různých lidí ukazuje, že Loretánská kaple se stala místem setkávání,“ řekl P. Pavel Ambros a připomněl, že zvyk ponechávat zemřelého v domě a modlit se za něj má svoji dlouhou křesťanskou tradici. „Věřící rodina se tím učila žít v nové situaci: Ještě před nedávnem s někým ze svých blízkých mluvila, nyní – když je tělesná schránka v rakvi – se učí zemřelému naslouchat a hovořit s ním novým způsobem. Je to ojedinělá chvíle.“ Podle P. Ambrose měl kardinál Špidlík především pestrý život. „S takovým jezuitou by se dalo i hovořit: nemoralizoval, nekalkuloval, nevypichoval kauzy,“ vzpomenul P. Ambros slova, která po setkání s Tomášem Špidlíkem mnozí říkávali. A dodal, že také jezuitství chápal Špidlík „v kontextu diecézního života, v měřítku světové církve, tedy společných zájmů“.