Dominik Duka - nový pastýř v Praze

16. 2. 2010

Vydání: 2010/8 Lidové zvyky, 16.2.2010

První náznaky a spekulace, že papež oznámí jméno nového pastýře pražské arcidiecéze v sobotu 13. února, se objevily den před oficiálním oznámením. Dlouhé měsíce napětí, spekulací, nervozity i radostného očekávání v těch následujících několika hodinách vrcholily. Média skloňovala už jen jedno jméno, a tak se k modlitbám věřících za nového pastýře v pražské arcidiecézi připojili i lidé v královéhradecké diecézi, kteří tušili, že od nich jejich biskup odejde. Všude totiž znělo jméno právě dosavadního královéhradeckého biskupa Dominika Duky. V pravé poledne 13. února pak vešla oficiálně ve známost vůle Benedikta XVI.: na stolec svatého Vojtěcha usedne šestašedesátiletý dominikán Dominik Duka.

Jmenování arcibiskupa Dominika Duky minulou sobotu bylo překvapivé i proto, že jeho předchůdce byl v té době na setkání biskupů v Thajsku. „Čekání bylo už příliš dlouhé, proto přišlo rychlé rozhodnutí,“ domnívá se nový arcibiskup. Oznámení jména nového českého primase přivítali představitelé jak církevního, tak i veřejného života. Mezi první gratulanty se zařadil současný prezident Václav Klaus, který zaslal Dominiku Dukovi blahopřejný dopis. S gratulacemi se Dominiku Dukovi ozývali také čeští a moravští biskupové. „Mám radost z toho, že pražská arcidiecéze už zná svého nového arcibiskupa. Jsem rád, že Svatý otec jmenoval biskupa Dominika Duku, kterému blahopřeji,“ sdělil olomoucký arcibiskup Jan Graubner a dodal: „Vyprošuji pro něj moudrost Ducha Svatého a hodně síly, protože úkol, který ho čeká, je náročný.“ „Obrovskou radost“ udělalo Dukovo jmenování i exprezidentovi Václavu Havlovi, který s novým arcibiskupem prožil v dobách nesvobody těžké chvíle komunistického věznění. Václav Havel podle svých slov věří, že katolická církev s Dukou v čele pražské arcidiecéze vstoupí do nové fáze „svého bohatého života a s ní i celý duchovní život v naší zemi, který potřebuje nové impulzy jako sůl“. Po více než jedenácti letech tak Dominik Duka opustí královehradeckou diecézi a přestěhuje se do Prahy. Podle církevního práva musí nový arcibiskup převzít svou arcidiecézi do dvou měsíců od jmenování. Do uplynutí této doby se uskuteční slavnostní mše v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha, při které nový arcibiskup slavnostně převezme stolec. Během tohoto období bude mít arcidiecézi na starosti stále kardinál Miloslav Vlk. Dominik Duka byl vysvěcen na kněze v roce 1970. O pět let později přišel o státní souhlas s vykonáváním kněžského povolání a pracoval pak patnáct let jako rýsovač v továrně Škoda Plzeň. V letech 1981–82 byl vězněn za „organizování studia dominikánských duchovních“ a za „kontakty se zahraničím“. V roce 1998 ho papež Jan Pavel II. jmenoval královéhradeckým biskupem.

Rozsáhlý bilanční rozhovor s předchůdcem Dominika Duky, kardinálem Miloslavem Vlkem, přineseme v příštím čísle přílohy Perspektivy.