Lupa
Obsah Obsah
Archiv
Portál
Duben 2024
Březen 2024
Únor 2024
Leden 2024
Prosinec 2023
Listopad 2023
Říjen 2023
Září 2023
Srpen 2023
Červenec 2023
Červen 2023
Květen 2023
Duben 2023
Březen 2023
Únor 2023
Leden 2023
Prosinec 2022
Listopad 2022
Říjen 2022
Září 2022
Srpen 2022
Červenec 2022
Červen 2022
Květen 2022
Duben 2022
Březen 2022
Únor 2022
Leden 2022
Prosinec 2021
Listopad 2021
Říjen 2021
Září 2021
Srpen 2021
Červenec 2021
Červen 2021
Církev.cz Zprávy Logo Duchovní péče Katolický týdeník E-shop Česká biskupská konference
Archivní článek

Vtáhnout do výchovného působení celou rodinu

21. 5. 2009

Tisk

Vydání: 2009/21 Jsme ve vesmíru sami?, 21.5.2009, Autor: Aleš Palán

Ty dveře se opravdu netrhnou. Každých pár minut někdo zazvoní a vejde dovnitř. Dnes dopoledne to jsou hlavně maminky s malými dětmi. „Mají to tu skutečně využité naplno,“ pomyslím si o prostorách využívaných Salesiánským střediskem mládeže a českobudějovickou farností u kostela sv. Vojtěcha. Nestačím se divit, když mi za chvíli ředitel Střediska P. Tomáš Rádl řekne: „Teď je tu opravdový klid, většinou je tu mnohem živěji.“

Nejživěji je tu asi tři dny v týdnu, kdy tu probíhají aktivity Otevřeného klubu. Ten je určen problematické mládeži pocházející ze sociálně znevýhodněných rodin. Na sídlištích českobudějovického „Čtyráku“ žije zhruba čtyřicet tisíc obyvatel. Z celkově stotisícových Budějovic je to skutečně pořádná porce. Salesiáni se zaměřují na romskou i neromskou populaci, avšak společné programy dělají pouze jednorázově. „Zpočátku jsme to nerozlišovali, ale k oddělení obou etnik došlo přirozeně, tak jsme to vzali jako fakt,“ říká Tomáš Rádl. Salesiáni pomáhají mládeži na základě odkazu pedagogiky Jana Bosca v lepším začlenění se do společnosti, provádí s nimi sociální práci a snaží se jim také zprostředkovat duchovní rozměr. „Naše děti pochází z rodin, kde se o víře mluví jen velmi okrajově nebo specificky,“ připomíná ředitel střediska. Otevřený klub nabízí příchozím (mohou chodit i anonymně, nikdo po nich nevyžaduje žádnou přihlášku či příspěvek) několik prostor: místnosti s kulečníkovým a pingpongovým stolem, tělocvičnu s horolezeckou stěnou, nealkoholický bar, kde si mohou dát limonádu, kávu nebo si zahrát stolní hry. Dále je k dispozici počítačová místnost, kde příchozí brouzdají na internetu nebo si vypracovávají referáty do školy. Zřízena je zde i keramická, výtvarná a dřevomodelářská dílna. Zvláště pro romskou muzikálně nadanou mládež slouží hudebna. Jeden pracovník Střediska je v kontaktní místnosti, kde může s příchozími řešit i intimnější záležitosti. „K salesiánům patří hřiště, tudíž jsme si od magistrátu pronajali jedno menší před kostelem. Mládež se schází, a třeba si udělá i táborák, také na farní zahradě,“ vypočítává Tomáš Rádl. Kostel sv. Vojtěcha stojí na kraji českobudějovických panelákových čtvrtí. Přímo na sídlišti proto od loňského roku funguje pobočka s názvem Maják. Jsou zde programy každý den. Kromě toho chodí pracovníci Střediska čtyřikrát týdně na sídliště na terénní práci, mají už svá místa, kde pořádají programy. V sídlištní škole mají pronajatou tělocvičnu, kde provozují míčové hry. A kromě toho chodí do rodin dětí: „Je potřeba do výchovného působení vtáhnout celou rodinu. Naše děti jsou na tom často dost špatně i ve škole, a tak pořádáme doučování. A tady jsme zase v kontaktu s třídními učiteli. Je třeba, abychom postupovali ve shodě,“ ví Tomáš Rádl. Salesiánské středisko mládeže ovšem není jen Otevřený klub. Středisko pořádá i mnoho zájmových kroužků (keramika, florbal, horolezectví…), systematicky pracuje se svými dobrovolníky a praktikanty a pochopitelně pořádá tradiční letní chaloupky. Ještě něco? „Máme faru na Kvildě, kterou jsme zrekonstruovali, a vyjíždíme tam s různými skupinami mládeže. Nabízíme ji i skautům a salesiánům z celé republiky. Salesiáni využívají i další objekt v Novohradských horách. Kromě toho pořádáme o víkendech různé turnaje a výlety,“ říká T. Rádl. A to ještě s magistrátem jednají o vhodných prostorách v multikulturním centru na sídlišti.

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou