Tečka za nápravou majetkových křivd

8. 3. 2016

Církev se vzdala oprávněného nároku na sedm budov na Pražském hradě. Vydán jí bude pouze kostel Všech svatých, Nové proboštství a Jiřský klášter.

Vydání: 2016/11 Tečka za nápravou majetkových křivd, 8.3.2016, Autor: Jiří Macháně

Představitelé tří církevních institucí – Metropolitní kapituly, Kapituly Všech svatých a Náboženské matice – podepsali se zástupci Správy Pražského hradu minulý pátek dohodu o řešení restitučních nároků církve v tomto areálu. „Dnešní podpis smlouvy považuji za jakousi tečku za naplněním zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi, v jehož úvodu se mluví o snaze zmírnit následky křivd, které byly spáchány komunistickým režimem,“ uvedl při podpisu kardinál Dominik Duka.
Zpět nabývané objekty – Nové probošství a areál Jiřského kláštera – nejsou nyní ve stavu způsobilém k užívání a vyžadují nákladnou rekonstrukci. Církev se přitom zavazuje tyto objekty zrekonstruovat, byť jejich současný neuspokojivý stav nepřivodila. Vydány budou rovněž movité věci z původního majetku církve, které se dochovaly a které představují vybavení vydávaných nemovitostí.
Církev bude mít také možnost dlouhodobě spoluužívat baziliku sv. Jiří k náboženským účelům, stejně tak užívat Mladotův dům. Oba objekty zůstávají v majetku státu.
„Jednání s prezidentem Zemanem byla vedena snahou vyhnout se soudnímu řešení. Mám za to, že podobně jako v případě svatovítské katedrály umožní i dnešní dohoda v současnosti chátrající a prázdné budovy opravit a smysluplně využít,“ vysvětlil pražský arcibiskup.
Dohodnuté vypořádání restitučních nároků je pro stát podstatně výhodnější než jejich vypořádání v rozsahu daném zákonem o majetkovém vyrovnání – podle kardinála Duky je věcí svobodného rozhodnutí církve požadovat uspokojení svých nároků v menším rozsahu, než který vyplývá ze zákona.
Církev o navrácení nemovitostí na Pražském hradě požádala v létě 2013 podle zákona o majetkovém vyrovnání státu a církví. Kromě tří vydávaných objektů žádala i o baziliku sv. Jiří, Mladotův dům, Staré proboštství, šest domů ve Vikářské ulici a o jeden dům u Zlaté uličky. Kancelář prezidenta republiky ale první žádost odmítla kvůli zajištění bezpečnosti, což je překážka vydání majetku, kterou zmiňuje zákon. Následovala jednání, podpis společného memoranda a nyní i dohody.