Novým biskupem jmenován Pavel Posád

10. 9. 2004

Vydání: 2004/1 Kdyby nebylo věčnosti, 10.9.2004, Autor: Štěpán Plaček

LITOMĚŘICKÁ DIECÉZE MÁ NOVÉHO PASTÝŘE
Na Štědrý den bylo zároveň ve Vatikánu a Litoměřicích oznámeno jmenování nového biskupa litoměřické diecéze, padesátiletého Pavla Posáda. Počátkem nového roku by měla být dosavadnímu spirituálovi v olomouckém kněžském semináři předána apoštolská posloupnost. Poté vystřídá v úřadu litoměřického biskupa Josefa Koukla.
'Je to pro mě velké překvapení a chápu to jako velkou Boží štědrost. Chci prosit, abych tento dar dokázal přijmout, užívat jej a být na správném místě,' uvedl nový biskup exkluzivně pro Katolický týdeník o Štědrém dni, kdy byl jmenován.

MÍSTO BOHEM MILOVANÉ
Pavel Posád přiznává, že poslání spirituála a biskupský úřad jsou nepochybně velmi rozdílné světy. Litoměřická diecéze je navíc vnímána jako náročné misijní prostředí. 'Nemohu ani z daleka tušit, co mě čeká. Vím, že je to diecéze, která má mnoho bolestí. Ale Bůh miluje všechny stejně a největší lásku projevuje v nejtěžších okamžicích - jak víme z Písma svatého. To je jakýsi zdroj mé naděje, že toto místo je Bohem milované a vztahují se na něj všechna Boží zaslíbení,' říká.Za předčasné považuje nově jmenovaný biskup hovořit o svých prvních krocích v úřadu. Na otázku, zda bude postupovat jako královéhradecká a plzeňská diecéze, které přistupují ke správním reformám, říká Pavel Posád: 'Určitě se nechám rád inspirovat sesterskými diecézemi a jejich dobrými aktivitami. Věřím, že z jmenovaných kroků bude možné čerpat inspiraci pro budoucnost tohoto místa.'Litoměřická diecéze má ve 437 farnostech 130 kněží. ČBK uvádí, že z 1,3 milionu obyvatel území diecéze je katolíků asi 162 tisíc. Pravidelně se bohoslužeb účastní 11 až 12 tisíc věřících.

ŽIVOTOPIS
P.Mgr. Pavel Posád se narodil 28. června 1953 v Budkově, v okrese Třebíč. Pochází ze sedmi sourozenců, rodiče pracovali v zemědělství. Po maturitě na gymnáziu v Moravských Budějovicích v roce 1972 studoval na Cyrilometodějské bohoslovecké fakultě v Praze, se sídlem v Litoměřicích. Dne 26. června 1977 byl v Brně vysvěcen biskupem Josefem Vranou na kněze pro brněnskou diecézi. Kněžskou službu vykonával po tři roky jako kaplan nejdříve v Pozořicích, potom v Brně - Židenicích a v Lomnici u Tišnova. Od roku 1980 působil jako farář v Ratíškovicích, okres Hodonín. Po dvou letech byl na žádost tehdejší státní správy přeložen do pohraniční farnosti Drnholec, okres Břeclav. V roce 1989 byl ustanoven duchovním správcem v Třešti. Po pádu komunistické totality se stal farářem u sv. Tomáše v Brně. Po třech letech byl jmenován spirituálem olomouckého Arcibiskupského kněžského semináře. Kromě výchovy bohoslovců se věnuje trvalé formaci kněží a stálých jáhnů brněnské diecéze. Vede duchovní cvičení laiků. Jedenáct let byl členem kněžské rady. Je členem komise České biskupské konference pro kněžstvo.

(ran, šp)

Pavel Posád v den svého jmenování biskupem litoměřické diecéze.

Snímek Antonín Randa