Lupa
Obsah Obsah
Archiv
Portál
Duben 2024
Březen 2024
Únor 2024
Leden 2024
Prosinec 2023
Listopad 2023
Říjen 2023
Září 2023
Srpen 2023
Červenec 2023
Červen 2023
Květen 2023
Duben 2023
Březen 2023
Únor 2023
Leden 2023
Prosinec 2022
Listopad 2022
Říjen 2022
Září 2022
Srpen 2022
Červenec 2022
Červen 2022
Květen 2022
Duben 2022
Březen 2022
Únor 2022
Leden 2022
Prosinec 2021
Listopad 2021
Říjen 2021
Září 2021
Srpen 2021
Červenec 2021
Červen 2021
Církev.cz Zprávy Logo Duchovní péče Katolický týdeník E-shop Česká biskupská konference
Archivní článek

'Moudrost znamená umět změnit názor'

17. 7. 2007

Tisk

Vydání: 2007/29 Mučedník komunismu farář Josef Toufar, 17.7.2007, Autor: Jiří Macháně

Nejsledovanější návštěvou letošní velehradské pouti byl vatikánský státní sekretář, kardinál Tarcisio Bertone. S poutníky oslavil hlavní poutní mši svatou, hovořil i s českými a moravskými biskupy a politiky. KT pak také dostal příležitost položit kardinálu Bertonemu několik otázek:

Českou církev zatěžují nevyřešené vztahy se státem. Jaké vidíte východisko z této situace?
Je k tomu třeba přistoupit realisticky. Stát a církev žijí na stejném území a obracejí se ke stejným lidem. Tak to ostatně říká konstituce Gaudium et spes. A stát i církev usilují o dobro člověka. Nemohou se ignorovat, a už vůbec ne proti sobě bojovat, protože to by se přece vytratilo ono působení pro dobro lidí. Na tomto základě je třeba jednat a vést dialog. Svoji komisi ustavila vláda a také církev představí své zástupce v komisi církevní, aby pak obě strany společně o živých problémech hovořily, diskutovaly a hledaly řešení. Jak vidíte situaci kolem zatím neschválené smlouvy Česka s Vatikánem? Jsem velmi spokojen, že už byla ze strany vlády podepsána. Mám radost, že po celém světě – od Asie přes Afriku až po Latinskou Ameriku – roste počet zemí, ve kterých se takové smlouvy podařilo uzavřít. Rozhovory, které jsem vedl s představiteli těchto států, ukazují, že církev je tam uznávaná a přijímaná a že se těší úctě. A to i v muslimských zemích. Platí to rovněž o státech, které byly nebo jsou komunistické. Například vietnamský prezident vyjádřil velké uznání dílu, které církev v jeho zemi vykonává. Připadá mi logické a normální, že jednotlivé státy chtějí, aby vztahy s církví byly upraveny regulérní smlouvou.

V Česku však uvízla v parlamentu...
Plně respektuji suverenitu českého parlamentu a jeho svobodu, ale jak už jsem říkal: stejné cíle církve a státu by měly pozitivně ovlivnit úvahy o této smlouvě. Jsem přesvědčen o tom, že všichni poslanci jsou přemýšlejícími lidmi a že k těmto společným závěrům dospějí. Staré rčení říká, že být moudrým znamená umět změnit názor.

Jak se vám na Velehradě líbí – je to „kolébka křesťanství v Česku“? Jak na vás toto poutní místo zapůsobilo?
Už když jsem přilétal, zaujala mě krása přírody, dotkla se mě intenzivní zeleň lesů a myslel jsem přitom na dar stvoření daný lidu této země. Na Velehradě jsem se setkal s dětmi a mládeží při sportovních aktivitách. Byl jsem také přítomen konferenci Etika ve fotbale, což je úžasná iniciativa. Rovněž jsem se potkal s velkým množstvím handicapovaných lidí, kteří se tu, jak jsem slyšel, pravidelně setkávají, a je znamením křesťanské lásky, jak jsou zde přijímáni.

Na Velehradě to vypadá, jako by církev byla masová. Říká se však, že patříme k nejateističtějším zemím v Evropě. Jak má promlouvat církev k sekularizované společnosti, která už její tradiční řeči nerozumí?
Sv. Cyril a Metoděj přinesli evangelium v jazyku srozumitelném tomuto lidu. To je přece nesmazatelná stopa komunikace, která zůstává i pro budoucnost. Všichni lidé v sobě nesou hodnoty pravdy, spravedlnosti, rovnosti či svobody, i když se ke křesťanství už nehlásí. Francouzům říkávám, že jejich „trilogie“ – heslo francouzské revoluce – „volnost – rovnost – bratrství“ vychází z křesťanských hodnot. Měli bychom se obracet právě ke společně sdíleným hodnotám, tedy k těm, které vyznávají věřící i nevěřící. Od nich pak lze odvozovat Toho, kdo stojí nad těmito hodnotami.

Máte mezi českými a moravskými biskupy přátele či blízké známé?
Už při jejich návštěvě Ad limina u Svatého otce jsem měl možnost se s nimi setkat. Více pak znám pana kardinála Vlka. Rád bych vzpomněl salesiána, litoměřického biskupa a mučedníka, kardinála Štěpána Trochtu. Byl jsem přítomen okamžiku, když jej Pavel VI. jmenoval kardinálem. Stál jsem v té chvíli v papežské kapli s velikou úctou a obdivem k tomuto svědkovi víry a k jeho osobní odvaze.


Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou