Lupa
Obsah Obsah
Archiv
Portál
Duben 2024
Březen 2024
Únor 2024
Leden 2024
Prosinec 2023
Listopad 2023
Říjen 2023
Září 2023
Srpen 2023
Červenec 2023
Červen 2023
Květen 2023
Duben 2023
Březen 2023
Únor 2023
Leden 2023
Prosinec 2022
Listopad 2022
Říjen 2022
Září 2022
Srpen 2022
Červenec 2022
Červen 2022
Květen 2022
Duben 2022
Březen 2022
Únor 2022
Leden 2022
Prosinec 2021
Listopad 2021
Říjen 2021
Září 2021
Srpen 2021
Červenec 2021
Červen 2021
Církev.cz Zprávy Logo Duchovní péče Katolický týdeník E-shop Česká biskupská konference
Archivní článek

Dovolená? Plánovat není nikdy pozdě!

3. 6. 2008

Tisk

Vydání: 2008/23 Osobnost kněze a šejka Aloise Musila, 3.6.2008, Autor: Martin T. Zikmund

Začíná měsíc červen. Vysokoškoláci finišují se zkouškovým obdobím, maturantům skončilo nebo skončí studium střední školy, školáci píší poslední čtvrtletní písemky a „nechávají se přezkoušet“, neb se na poslední chvíli snaží „zlepšit známky“. Se stoupající rtutí v teploměru začínají vzhlížet k době prázdnin a dovolených, k času vyhrazenému odpočinku a relaxaci, také rodičové. V Dovolenkové příloze KT jsme proto připravili pár tipů, kam se podívat v Čechách i na Moravě, a několik rad na cesty za hranice. Ty představuje v následujícím rozhovoru Matěj Cháb – specialista na cestovní ruch.

Na co si dát pozor při výběru cestovní kanceláře?

V první řadě, zda je pojištěná proti úpadku. To prokáže předložením příslušného certifikátu a poskytnutím informačního letáku, kam se obrátit v případě pojistné události. Dále je vhodné si zjistit, zda je cestovní kancelář členem některé ze dvou asociací. Vedle těchto „oficiálních“ informací je vždy lepší si obstarat reference od někoho, kdo s vybranou cestovní kanceláří již cestoval.

Co by neměl turista před odjezdem zanedbat?
Je užitečné věnovat patřičnou pozornost cestovní smlouvě – zvláště tomu oddílu, kde je specifikováno, jaké služby jsou zahrnuty v ceně, a pak všeobecným smluvním podmínkám, ve kterých by mělo být vždycky srozumitelně napsáno, za jakých podmínek smí cestovní kancelář služby jednostranně změnit.

Také se vyplatí vědět, jaké poplatky bude cestovní kancelář od klienta požadovat v případě, že objednaný zájezd zruší.
Pojištění je samozřejmě důležité. Doporučuji sjednat zdravotní připojištění také do zemí EU. Komerční připojištění zahrnuje v naprosté většině případů větší rozsah zdravotních služeb. Rizikové skupiny by se měly informovat na to, zda se na jejich stav (například těhotenství) vztahuje plnění ze standardního připojištění.

Jak je to s hrazením nákladů na dopravu pacienta ze zahraničí?
To je právě důvod, proč bych doporučoval sjednání cestovního připojištění i do zemí EU. Běžné dohody se zeměmi EU se totiž vztahují jen na poskytnutí péče na místě a v obvyklém rozsahu – na dopravu domů se nevztahují.

Jaké jsou poslední trendy, pokud jde o dovolenou v zahraničí?
Zájem Čechů o cestování se nijak dramaticky nemění. Pro svoji letní dovolenou si nejvíce vybírají středomořské státy, zejména Chorvatsko, Řecko, Itálii a Španělsko. Zájem neklesá ani o Tunisko. Stále populární jsou egyptská letoviska na březích Rudého moře a stabilní přízni se těší také Bulharsko.

Jaký typ dovolené byste doporučil pěti- nebo šestičlenné rodině (dva dospělí, tři až čtyři děti) s relativně nízkými příjmy?
Pro všechny, kteří nemohou nebo nechtějí za dovolenou vydat mnoho peněz, doporučuji jet vlastní dopravou k „nejbližšímu“ moři a ubytovat se v apartmánu. Velmi oblíbené je v tomto ohledu stále Chorvatsko, a pak také Itálie, zejména adriatická část. Pokud je modelová rodina poněkud dobrodružněji založená, tak může využít i nabídky typu last minute, které mohou být cenově příznivé.

Jenže s nabídkou last minute to není bez rizika...
Je třeba se vždy seznámit s podmínkami takového prodeje a také si ověřit, že prezentovaná cena je konečná (včetně všech místních daní, letištních poplatků a palivových příplatků). V některých případech vám mohou být u zájezdů typu last minute poskytovány takzvané náhradní služby – například ubytování – v jiném objektu, než byl sjednán smlouvou.

Jaké destinace v tuzemsku i v zahraničí doporučujete starším lidem?
Tipy na dovolenou pro starší a mladší se výrazně neliší. Spíše se míjejí v období volna. Starší lidé využívají jiná období – nejsou prostě nuceni cestovat pouze v době školních prázdnin. Navíc ne vždy milují horko a ruch, tak si vybírají buď červnové, nebo zářijové termíny.



Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou