Lupa
Obsah Obsah
Archiv
Portál
Duben 2024
Březen 2024
Únor 2024
Leden 2024
Prosinec 2023
Listopad 2023
Říjen 2023
Září 2023
Srpen 2023
Červenec 2023
Červen 2023
Květen 2023
Duben 2023
Březen 2023
Únor 2023
Leden 2023
Prosinec 2022
Listopad 2022
Říjen 2022
Září 2022
Srpen 2022
Červenec 2022
Červen 2022
Květen 2022
Duben 2022
Březen 2022
Únor 2022
Leden 2022
Prosinec 2021
Listopad 2021
Říjen 2021
Září 2021
Srpen 2021
Červenec 2021
Červen 2021
Církev.cz Zprávy Logo Duchovní péče Katolický týdeník E-shop Česká biskupská konference
Archivní článek

Čím je pro nás Ježíšovo dětství?

1. 12. 2010

Tisk

Vydání: 2010/49 Co to bylo SSM?, 1.12.2010, Autor: Jiří Zajíc

Ježíšek – pro většinu Čechů stále ještě nezbytná rekvizita Vánoc. Jsou ochotni kvůli němu uspořádávat ankety i výzkumy a radovat se nad tím, že drtivě vyhrává nad Santa Clausem, neřku-li Dědou Mrázem. Jako dospělí („nevěřící“) pak rozněžněle vzpomínají, jaké to bylo krásné, když „ježíšek“ nosil dárky – a podobnou budoucnost chystají i svým dětem.

Avšak – může být Ježíšek, tedy Ježíš jako dítě, také něčím jiným? Skutečnějším? Něčím, co nebude odloženo mezi panenky, medvídky a krabice s legem? Může mít dítě Ježíš opravdový význam pro dospělé? A pro děti? Pokusím se ukázat, že na obě tyto otázky existuje zdůvodněná kladná odpověď.

Ježíšek a dospělí

Nám dospělým dává Ježíšovo dětství šanci vzít vážně člověčenství vtěleného Syna. Skoro dva tisíce let trvající debaty teologů o „hypostatickém spojení“ božství a lidství v osobě Ježíše Nazaretského se praktické víry křesťanů dotýkají jen výjimečně. Napětí, které s sebou toto tajemství nutně ponese až do „skonání věků“, řeší praktická víra tím, že je ruší ve prospěch rezignace na jeden z kořenů tohoto napětí: buď pokládá Ježíše za „normálního člověka“, ze kterého až tradice vytvořila Božího Syna, nebo naopak za bytost zcela božskou, která jako člověk jen „vypadala“. Pro „pravověrné katolíky“ je mnohem běžnější ta druhá redukce: Ježíšovo lidství se jim zcela rozpouští v jeho božství, je jenom dočasným závojem, do něhož se obléklo Ježíšovo božství. Nejde mi o teologickou debatu, ale o praktické důsledky takového chápání Ježíše. Jak je ho totiž možno potom opravdově následovat, když se od nás i jako člověk nekonečně liší? Jeho aktuální poznání, prožívání i možnosti jsou při tomto přístupu zcela mimo náš dosah. Místo toho, aby nás vtělení povzbudilo, že i my můžeme „činit veliké věci“ – pokud budeme s Ježíšem spojeni tak, jako on byl spojen se svým Otcem – jsme tímto pojetím „uzemněni“ do „reálných“ podmínek naší lidské existence, kdy vlastně „nemůžeme nic“.

Být Božím spolupracovníkem

A tu nám pohled na dítě Ježíše otevírá jinou perspektivu: vtělení Syna není žádný trik, je Božím potvrzením toho, že naše lidství může být skutečně proměňováno jeho Duchem, že můžeme být opravdovými Božími spolupracovníky. Být skutečně dítětem Božím – to je právě ta nejvýhodnější pozice k pozvednutí lidství. Pro nás vychovatele se pak také na Ježíšovi ukazuje, jak zásadní význam má pro člověka správně prožité dětství. To není nějaká etapa, která sice musí být, ale sama o sobě nemá význam. Z bohaté Ježíšovy zásoby postřehů, podobenství, obrazů i názorů k nám promlouvá citlivá vnímavost dítěte, které se dokázalo dívat, mělo kolem sebe podnětné prostředí a chápající zázemí. Zdravé dětství je důležitou podmínkou zralé dospělosti.

Dítě Ježíš je správný kluk

A jakpak je to s možností dětí? Může být Ježíšek jejich opravdovým kamarádem? Někým, s kým opravdu prožívají své dny, s nímž řeší své problémy (a že jich děti mají habaděj) i své radosti a očekávání? Tady nechci příliš rychle zevšeobecňovat, ale znám některá hodnověrná svědectví a mám i vlastní malou zkušenost, že tomu tak být může. Dítě Ježíš není žádná načančaná přeslazená figurka. Je to správný kluk. K tomu vůbec nemusí být zlobivý (jak nám dnes skoro vždycky sugerují mediální obrazy dětských „sympaťáků“), ale rozhodně má smysl pro spravedlnost, má hlubokou citlivost pro všechny, kterým se nějak ubližuje, dokáže se pořádně postavit k hrám i k práci. Neví, co je to nuda, protože má sám spoustu nápadů, jak s ní úspěšně zatočit. Myslím, že tohle je vážná výzva pro náboženskou pedagogiku – uchopit Ježíšovo dětství tak, aby bylo pro křesťanskou výchovu mnohem plodnější, než je tomu dosud.

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou