Boromejky pomáhají prezidentovi

11. 11. 2013

Téměř státnický úkol vyvstal v uplynulých dnech před Kongregací Milosrdných sester sv. Karla Boromejského.

Vydání: 2013/46 Izraelem zněla čeština, 11.11.2013, Autor: Jiří Prinz

Kancelář prezidenta republiky se na ně totiž spolu s rodinou prezidenta obrátila se žádostí o pomoc při péči o zraněnou hlavu státu.

„Jedná se o zajištění péče a edukace při pohybovém omezení pana prezidenta. Byla k tomu určena sestra se vzděláním a zkušeností ve fyzioterapii. Veškerou péči poskytuje na základě pokynů lékařů pod vedením ministra zdravotnictví Martina Holcáta a po konzultacích s nimi,“ uvádí generální představená boromejek S. M. Bohuslava Kubačáková. Motivy, které boromejky přiměly k tomu, aby se péče o prezidenta ujaly, vyplývají podle jejích slov z křesťanského ideálu milosrdenství. „Pro mě je důležité, že zde někdo potřebuje pomoc. Ptám se jen, zda mám na to požadovanou pomoc poskytnout, nebo ji zajistit. V potřebném a trpícím člověku se totiž mohu setkat s Ježíšem,“ vysvětluje sestra Bohuslava.

PROFESIONALITA A LASKAVOST

Prezident Zeman není první veřejně známou osobností, které boromejky poskytly své služby. Do širokého povědomí veřejnosti se dostaly před dvěma lety, kdy až do poslední chvíle pečovaly o umírajícího Václava Havla. „V našich zařízeních byla hospitalizována řada veřejně známých osobností. Patří však k lékařskému tajemství informace o nich nesdělovat,“ zmiňuje sestra Bohuslava, podle níž je zájem o služby boromejek dán kombinací profesionality a lidského přístupu, o který ve svých zařízeních usilují.

S tím souhlasí i zakladatelka hospicové péče v ČR Marie Svatošová, jež zná důvěrně prostředí Domova sv. Karla Boromejského v pražských Řepích: „Renomé, které si boromejky vybudovaly, je dáno především tím, jak kvalitní personál si vybírají. Většina zdravotních sester jsou civilní zaměstnankyně, ale při jejich výběru boromejky pečlivě dbají o to, aby byly nejen odborně zdatné, ale především aby se k lidem chovaly laskavě. Boromejky je učí vidět v lidech trpícího Krista.“

K pomoci trpícím se vedle ženských řeholí v církvi zavazují také muži. Kromě známých rytířských řádů jsou to především milosrdní bratři, přesněji Hospitálský řád sv. Jana z Boha. Jedná se o společenství laických bratří zasvěcených službě nemocným, kteří kromě tří obvyklých slibů čistoty (celibátu), chudoby a poslušnosti skládají ještě čtvrtý: slib hospitality. Celosvětově působí více než tisíc bratří v padesáti zemích všech kontinentů, kde provozují okolo čtyř set odborných center. V naší zemi dnes bratři provozují nemocnici ve Vizovicích, dvě lékárny a podílejí se na provozu nemocnice v Brně. Tím však jejich aktivity nekončí. Více informací o působení milosrdných bratří z Čech a Moravy najde čtenář ve speciální příloze tohoto vydání KT.