Biskupové za odpovědnost na silnicích

6. 9. 2004

Vydání: 2004/11 Konec světa, 6.9.2004, Autor: Jiří Macháně

Loni zahynulo na silnicích v České republice 1319 lidí. Je to o jednu třetinu více, než je evropský průměr. Nehodovost se přitom (na rozdíl od České republiky) v okolních státech snižuje - ve Francii o 30 %, v Polsku o 10 %. Čeští a moravští biskupové se proto připojili k úsilí Ministerstva dopravy České republiky tento stav změnit a letošní výzvu k postní době věnovali odpovědnosti na silnicích.
'Dejme druhým pocítit, že nám nejsou lhostejní, že být ohleduplný, nedělat druhým, co sami nechceme zakoušet, nejsou ani dnes prázdné pojmy. Zodpovědnost, nevystavování sebe a druhých riziku ohrožení, dodržování dopravních předpisů - by měla být pro křesťana samozřejmost,' uvádějí biskupové. Text četli duchovní správci při bohoslužbách o první a druhé neděli postní. Plné znění tohoto listu uvádíme zde:

Loňského roku zahynulo na našich silnicích 1.319 lidí, což je o jednu třetinu více než evropský průměr. Ve Francii se snížila nehodovost o 30 %, v Polsku o 10 %, ale my jsme stále na stejné úrovni. Je možné, že bychom právě my usilovali o toto smutné evropské prvenství? A přitom jsme si i my na Popeleční středu nechali sypat popel na hlavu a kněz nás vybízel: 'Obraťte se a věřte evangeliu' (Mk 1,15). Přece nemůžeme dopustit, aby to bylo jen prázdné formální gesto bez obsahu. Vždyť s touto výzvou se na nás obrací sám Kristus.
Promítněme si to prakticky do života i tenkrát, když sedíme za volantem. Chodci či ostatní řidiči na stejné silnici nejsou nepřátelé nebo jen někdo, kdo mi překáží a zdržuje v rychlé jízdě. Jsou to bratři a sestry. Obraťme se, věřme evangeliu! Zastavme se a nechme se těmito slovy vyburcovat, než nastartujeme. Po pár kilometrech sami začneme žasnout kolika lidem jsme udělali radost, kolik vděčných překvapených pohledů jsme sklidili u starých, ale i u mladých. A což potom maminky s dětmi...
Dejme druhým pocítit, že nám nejsou lhostejní, že být ohleduplný, nedělat druhým, co sami nechceme zakoušet, nejsou ani dnes prázdné pojmy. Zodpovědnost, nevystavování sebe a druhých riziku ohrožení, dodržování dopravních předpisů by mělo být pro křesťana samozřejmostí. I v tom zpytujme své svědomí. Ani chodci nemohou v této souvislosti zůstat stranou, pro ně platí totéž. Nade všemi zákony a předpisy je však ještě láska. I tady můžeme zjistit, jak zázračnou sílu má Kristovo slovo, aplikované v této oblasti života.
Může to být dobrý start do svatopostní doby, dobrá příprava na Velikonoce. K tomu, aby každý z Vás v tomto smyslu přispěl svým dílem k rozšíření civilizace lásky, Vám žehnají Vaši čeští a moravští biskupové.