'Čteme ze stejného Písma jako svatý Václav'

30. 9. 2008

Vydání: 2008/40 Jak se žije nejchudším, 30.9.2008, Autor: Jiří Macháně

Jedenáct set let od narození sv. Václava slavily minulou sobotu ve Staré Boleslavi stovky věřících. Přivítalo je sice mlhavé ráno, které ale postupně projasnilo sluníčko a provázelo poutníky po celý zbytek dne. Do města na Labi dorazili spolu s poutníky také čeští biskupové – ty moravské zastupoval olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Mezi věřící zavítali i prezident Václav Klaus, premiér Mirek Topolánek a další ústavní činitelé.

„Svatováclavská tradice nás duchovně spojuje s našimi předky. Čteme ze stejného Písma jako oni. Budeme se modlit stejné Věřím jako kdysi Ludmila, Václav, Vojtěch, Anežka a ostatní,“ zdůraznil v promluvě kardinál Miloslav Vlk. V českém národě podle něj není kromě církve žádná jiná instituce, žádný jiný útvar, který by živě a konkrétně přetrvával od začátku našich dějin až do současnosti.
Věřící pozdravil také vatikánský velvyslanec nuncius Diego Causero. Tentokrát v českém jazyce. „Po několikaleté službě v České republice se cítím být součástí vašeho národa a solidární s jeho úděly; velmi rád proto spolu s vámi přicházím oslavit svátek svatého Václava, panovníka a svědka krve,“ řekl arcibiskup Causero, za což byl odměněn potleskem shromážděných věřících. Tlumočil také pozdravy Benedikta XVI., který vzkázal nejen shromážděným, že vyprošuje České republice a místní církvi šťastnou budoucnost.

Diváci i posluchači přímého přenosu veřejnoprávní televize a rozhlasu ze Staré Boleslavi mohli také letos volat dvěma kněžím „na telefonu“. Jejich aktivitu si nemohl vynachválit jeden z nich – P. Stanislav Přibyl. „Nikdo mi tentokrát nevynadal, přišly jen pozitivní reakce. Především si lidé pochvalovali promluvy kardinála a pana nuncia. U Diega Causera zvláště oceňovali fakt, že mluvil poprvé česky,“ dělí se o zkušenosti P. Přibyl. Ke chvále za projev si podle slov P. Přibyla přišel i prezident. Telefonovali také nemocní a lidé, kteří se ocitli v různých životních krizích.

Diego Causero zdůraznil, že „nejplodnější období českých dějin se vztahují k okamžikům, kdy církev a stát postupovaly společně, každý sice po své vlastní cestě, ale v duchu činné spolupráce“. Nuncius rovněž poblahopřál prezidentu republiky s tím, že nese jméno prvního českého vládce, a popřál mu, aby jej sv. Václav provázel nejen v den jeho svátku, ale vyprošoval mu požehnání a chránil jej. Václav Klaus pak v projevu připomněl, že sv. Václav „v podstatě řešil obdobné problémy, jaké stojí před námi o více než 1000 let později. Jak zajistit mír a stabilitu, jak uspořádat vztahy našeho státu k blízkým velmocím, jak sjednocovat protichůdné zájmy doma a jak řešit naše vlastní střety,“ uvedl prezident.

KARDINÁL POŽEHNAL „VÁCLAVOVU“ VINICI

Obnovenou Svatováclavskou vinici – nejstarší v Čechách – požehnal o minulé neděli kardinál Miloslav Vlk na Pražském hradě. Na pozemku nad Starými zámeckými schody byla obnovena v minulých měsících. Traduje se, že se jedná o nejstarší místo v českých zemích, na kterém se soustavně pěstovala vinná réva. Podle pověstí ji tu obdělával i sv. Václav.