Lupa
Obsah Obsah
Archiv
Portál
Duben 2024
Březen 2024
Únor 2024
Leden 2024
Prosinec 2023
Listopad 2023
Říjen 2023
Září 2023
Srpen 2023
Červenec 2023
Červen 2023
Květen 2023
Duben 2023
Březen 2023
Únor 2023
Leden 2023
Prosinec 2022
Listopad 2022
Říjen 2022
Září 2022
Srpen 2022
Červenec 2022
Červen 2022
Květen 2022
Duben 2022
Březen 2022
Únor 2022
Leden 2022
Prosinec 2021
Listopad 2021
Říjen 2021
Září 2021
Srpen 2021
Červenec 2021
Červen 2021
Církev.cz Zprávy Logo Duchovní péče Katolický týdeník E-shop Česká biskupská konference
Archivní článek

Charita otevřela školu v Africe

9. 2. 2010

Tisk

Vydání: 2010/7 Cizinci u nás, 9.2.2010, Autor: Tomáš Kutil

Školu, která by měla během pár let poskytnout základní vzdělání čtyřem stovkám dětí najednou, otevřela v minulém týdnu Arcidiecézní charita Praha v Kitule v africké Ugandě. Prozatím zde Charita zprovoznila čtyři třídy pro celkem 189 dětí a každý rok by měla vzniknout jedna další třída.

Malí Uganďané usedli poprvé do školních lavic 1. února. Ještě o devět měsíců dříve se na místě výuky pěstovala zelenina a banány, které obklopovala těžko proniknutelná buš. Dnes tam stojí moderní škola. „V půl deváté ráno byly už všechny třídy zaplněny dětmi, které po dvouměsíčních prázdninách nedočkavě čekaly na první úkoly. Z druhé třídy se ozývá tleskání a zpívání, ze třetí pak opakování číslic a písmen, prvňáci se zase vydávají na průzkum školního pozemku a seznamují se s tím, kde mohou najít učitele, ředitelnu, knihovnu nebo místo vyhrazené pro rozdávání jídla,“ popisuje start prvního školního dne český dobrovolník Ondřej Suchánek. Po celý první týden se pak žáci seznamovali především s chodem školy, připravovali si školní pomůcky a zabydlovali se v novém prostředí. Výuka pak naplno začala až v tomto týdnu. Dětem se věnují především domorodí učitelé, což je způsobeno hlavně jazykovou bariérou. Žáci totiž v drtivé většině mluví jen domorodými jazyky, angličtinu se naučí teprve postupně ve škole. Na české dobrovolníky přesto čeká ve škole spousta úkolů, žákům se budou věnovat především při nejrůznějších mimoškolních aktivitách. V nejbližších měsících budou v Kitule tři Češi, ale prostor je i pro další dobrovolníky. Zájemci se mohou hlásit na emailové adrese afrika@charita-adopce.cz. Odjet je však potřeba minimálně na půl roku, protože podle Charity trvá zhruba měsíc, než se člověk plně aklimatizuje na tamní podmínky.

Pomůže Adopce na dálku

„Vesnice Kitula leží poměrně blízko našich dalších projektů v Ugandě a je to zároveň oblast, kde školy úplně chybí a naše pomoc je tam velmi potřebná,“ vysvětluje důvody vzniku školy právě v Kitule Jarmila Lomozová, vedoucí rozvojového střediska Arcidiecézní charity Praha. Konkrétní lokalitu našla Charita v závěru roku 2008 a stavět se začalo v květnu 2009. Spolupracovala při tom s místní diecézí, která pozemek bezplatně zajistila, ale stavbu už kompletně hradila česká Charita z peněz dárců. S provozem školy pak pomůže program Adopce na dálku. „Všechny děti, které do školy nastoupily, jsou zařazeny do Adopce na dálku, a náklady spojené s jejich studiem tak budou hradit přímí dárci. To nám velmi pomůže s financováním provozu celé školy,“ doplňuje Jarmila Lomozová s tím, že v první fázi vybírali nejchudší a nejpotřebnější děti. Díky tomu, že v Kitule jiná škola není, byl zájem o charitní školu prý obrovský. Do budoucna plánuje Charita nejen plné obsazení této základní školy na konečný počet čtyř stovek žáků, ale do své správy nedávno převzala i odborné učiliště v nedalekém Malongwe. Děti, které dokončí základní školu, budou mít tak šanci ve výuce pokračovat a naučit se praktická řemesla. „Učiliště bude ovšem ještě vyžadovat důkladnou analýzu, abychom zjistili, které obory jsou pro tamní oblast nejpotřebnější,“ upřesňuje Jarmila Lomozová.

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou