Žehnání mladého vína není žádná magie

21. 11. 2006

Vydání: 2006/47 Umí být církev vděčná?, 21.11.2006, Autor: Václav Štaud

ku se do sv. Martina nemá připíjet mladým vínem. Po 11. listopadu se už skleničkami přiťukává a Božím darem připíjí „na zdraví“. Proto se i v Česku a především na Moravě v posledních letech rozšiřuje zvyk vítání mladého vína. Ve většině míst se při tom neobejdou bez kněze, který úrodu slavnostně požehná.

Platí to i v jihomoravských Valticích, městě, které hrdě užívá titulu „Hlavní město vína“. Mezi desítkami účastníků letošní svatomartinské slavnosti v městském sále nechyběl ani místní farář P. Jiří Grmolec, který kromě vlastního žehnání pronesl k vinařům i živou úvahu o společenském poslání vína. Valtický farář navázal i na jiné osvědčené zvyky zbožných předků. Nedlouho před slavností vína například v kostele proběhlo tradiční žehnání úrody. Před oltářem bývá vždy bohatá výzdoba, která zahrnuje všechny plody země. Ještě několik základních druhů ovoce a zeleniny pak přivážejí děti na malém vozíku v čele liturgického průvodu. Během obřadu pak kněz děkuje nejvyššímu Hospodáři za jeho dary a celoroční ochranu, nezapomene však ani poděkovat místním malým hospodářům za jejich píli.
V dalším moravském vinařském centru – Mikulově se martinské setkání uskutečnilo ve čtvrtek 16. listopadu. Letos se vína urodilo méně. Během oslavy v zámeckém sále však ve slovech odborníků zněla chvála mimořádné kvality zrajícího vinného moku. K žehnání plodu révy pozvali i letos mikulovského administrátora P. Karla Janouška, který při této příležitosti ocenil také rostoucí počet žen-vinařek, jež se touto ušlechtilou činností zabývají.
Na slavnost mladého vína se pravidelně těší lidé také v Břeclavi-Poštorné. Letos se uskuteční v sobotu 25. listopadu s aktivní účastí hudebníků ze Slováckého krúžku. Vrcholem přehlídky toho nejlepšího, co vinohrady urodily, bude i zde slavnostní modlitba. Poštorenský farář P. Vladimír Langer k tomu říká: „Žehnání mladému vínu patří k mým radostným povinnostem. Snažím se, aby lidé poznali, že nejde o nějakou magii, ale o upřímné poděkování Bohu za dobrý dar země a také za veškerou úrodu tohoto roku.“