Západočeskou metropolí procházeli misionáři

19. 10. 2009

Vydání: 2009/42 Děti a Bible, 19.10.2009

Přednášky na školách, dětský den, koncert, pantomima, evangelizace na ulicích, večerní pořady, návštěvy v domově důchodců a v léčebně dlouhodobě nemocných. To je jen pár bodů, které byly na programu františkánských misií, jež vyvrcholily minulou neděli v Plzni na Lochotíně.

„Vím, že má diecéze misie potřebuje, protože jsme skutečně misijním územím. Je tu nejméně praktikujících katolíků a za poslední čtyři roky jsme zaznamenali jejich pokles o deset procent. V poslední době ale vnímám, že tu také žije mnoho hledajících a otevřených lidí,“ svěřuje se plzeňský biskup František Radkovský. Mši svatou, která byla součástí týdenních misií, sloužil v Domečku na lochotínském sídlišti, kde plzeňští františkáni působí. Domeček se na celý týden stal místem setkávání – kavárnou, kam mohl přijít kdokoli, kdo si chtěl nezávazně v osobním rozhovoru promluvit například o křesťanské víře nebo o životních hodnotách. „Samozřejmě že nás někteří lidé radikálně odmítli. Na druhé straně se ovšem našlo mnoho těch, kdo se zastavili a svěřovali se se svými bolestmi a zraněními. Přestože nejdříve tvrdili, že jsou ateisté, pak souhlasili, abychom se za ně pomodlili,“ prozrazuje zážitky Markéta Šivelová z Veselí nad Moravou. Spolu s několika dalšími kamarádkami z Moravy si vzala kvůli misiím dovolenou. „Rozhodně toho nelituji. Jela jsem pomáhat a nakonec mám dojem, že jsem byla nejvíce obdarovaná sama,“ tvrdí Marie Ondráčková z Uherského Hradiště. Na organizaci se podílelo okolo čtyřiceti lidí. Někteří tu byli po celou dobu misií, jiní se podle svých možností zapojili třeba jen na pár dnů. „Jsou to lidé z františkánské řeholní rodiny, kněží, řeholnice, ale také laici z Moravy a další naši přátelé. Nemalou část tvořili věřící z farnosti,“ informuje hlavní iniciátor misií, františkánský kněz P. Jakub Sadílek OFM. „V podobných aktivitách bychom rádi pokračovali i v jiných městech. Zvažujeme, že bychom příští rok podobně působili v Liberci,“ nastiňuje provinciál františkánů P. Jeroným Jurka. A pokračovat se bude i v Plzni. „S lidmi, které jsme oslovili a kteří o to stojí, musíme pracovat dál. Pro zájemce připravujeme pravidelná setkávání ve skupinkách a budeme pokračovat i na školách. Zájem je, a tak uděláme, nač nám síly stačí,“ slibuje plzeňský františkán P. Didak Klučka.