Začal proces blahořečení P. Kajpra

24. 9. 2019

Na žádost představeného české provincie jezuitů P. Josefa Stuchlého byla minulou neděli zahájena diecézní fáze procesu blahořečení jezuitského kněze P. Adolfa Kajpra.

Vydání: 2019/39 Tři národy ve Zlatých Horách, 24.9.2019, Autor: Jiří Prinz

Stalo se tak na závěr bohoslužby, kterou v jezuitském kostele sv. Ignáce v Praze celebroval kardinál Dominik Duka. Zároveň byly do sarkofágu, který připomíná vězeňskou mříž, kufr a truhlu, uloženy Kajprovy ostatky.
Datum pro oznámení začátku beatifikačního procesu nebylo zvoleno náhodně. Minulý týden uplynulo rovných 60 let od chvíle, kdy v komunistické věznici ve slovenském Leopoldově Adolf Kajpr zemřel. I výběr místa – kostel sv. Ignáce – byl pro zveřejnění zprávy o zahájení procesu jeho blahořečení symbolický: zde sloužil svoji primiční mši, složil čtvrtý řádový slib a působil v pastoraci. Žil v přilehlé řádové rezidenci, kde se také věnoval novinářské práci. Zde jej zatkli nacisté a po válce se sem vrátil z koncentračního tábora. Jen o málo let později ho zde zatkli i komunisté, kteří ho odvedli přímo ze zpovědnice.
Po bohoslužbě byla zveřejněna také jména znalců – členů historické komise, jež má shromáždit spisy P. Adolfa Kajpra i archivní materiál a vyjádřit úsudek o jeho osobnosti. „Tajná zůstanou jména znalců – teologických cenzorů –, kteří mají zkoumat Kajprovy spisy a ověřovat, zda v nich není nic v rozporu s vírou a dobrými mravy,“ říká vicepostulátor procesu, děkan pražské Katolické teologické fakulty Vojtěch Novotný.
Zázrak není potřeba
Vedle znalců jmenoval pražský arcibiskup také další osobnosti zodpovědné za celý proces – biskupského delegáta, notáře a promotora spravedlnosti, jenž bude dohlížet na to, aby vše proběhlo v souladu s platnými předpisy. Jejich úkolem podle vicepostulátora je převzít od znalců z historické komise veškerý shromážděný materiál a doplnit jej o výslechy svědků, kteří Adolfa Kajpra osobně znali. Protože P. Kajpr strávil válku v nacistických koncentračních táborech a celá padesátá léta v komunistických žalářích, je v beatifikačním procesu šetřen jako mučedník – a tak není k jeho blahořečení zapotřebí zázrak. „Mučedník totalitních režimů může inspirovat naši dobu důsledností své víry,“ vysvětluje Vojtěch Novotný a dodává: „Usilovně hledal cesty, jak zvěstovat Krista a jeho evangelium odkřesťanštěné společnosti. Měl za to, že kdo následuje Pána, stává se opravdověji člověkem, a tvrdil, že křesťan má dokládat pravdu Zjevení tím, že ukáže lidské a společenské dobro, k němuž život podle evangelia vede,“ uzavírá Vojtěch Novotný.