Vzpomínka na zemřelé z cukru a s muzikou

2. 11. 2011

Vydání: 2011/45 K. J. Erben, 2.11.2011, Autor: Alena Scheinostová

Příloha: Doma

Dušičky: pro Středoevropana tichý a soukromý svátek na vlně smutku, pro Mexičana slavnost veselí, hodování a rodinné pospolitosti s živými i zemřelými. Atmosféru „Día de los Muertos“ – mexického Dne mrtvých letos už pošesté přiblíží tradiční akce v pražské Stromovce.

Úterní odpoledne 1. listopadu promění prostor u jezírek nedaleko restaurace Vozovna na místo, kde bude děti i jejich rodiče čekat stylová Pohřební kapela, divadelní představení anebo občerstvení v mexickém stylu včetně baru s horkými nápoji na zahřátí, ale také dětská střelnice, soutěže nebo zdobení tradičních mexických cukrových lebek. Večer se pak rozsvítí u cest také svíčky. „U starých Mexičanů nebyly život a smrt v takovém protikladu jako u nás,“ vysvětluje Miroslav Valeš z pořádajícího sdružení Motus, jež k realizaci akce inspiroval přímý prožitek Dne mrtvých v jeho původním prostředí. „V oslavách mexického Dne mrtvých se spojuje katolická a předhispánská tradice a prostupuje je víra, že kvalitu vezdejšího života ovlivňuje naše chování k ‚našim‘ mrtvým,“ doplňuje Valeš.

Rodina napříč časem

Věra Souradová, jedna z pravidelných přispěvatelek serveru Rodina.cz, která žije v mexickou kulturou silně ovlivněné Kalifornii, vykresluje: „Mexické ‚Dušičky‘ jsou svátek veselý, s jídlem, pitím a mnohdy i hudbou. Přípravy na ně trvají dlouho, a jako se u nás peče cukroví na Vánoce, patří k přípravám svátku výroba cukrových lebek nebo typických kostlivců ‚calaveras‘. V mexických školkách je děti často dělají podle šablon.“ Na lebky se napíší jména blízkých zemřelých, při výrobě se na ně vzpomíná. K tradičním pokrmům patří i sladký chléb „pan de los muertos“, hodně voňavý, protože podle lidových představ se zemřelí o svátcích přicházejí načichat vůně jídla. „Lidé si chleba navzájem vyměňují, navštěvují se doma i u hrobu spřátelených rodin, děti chodí na koledu, při které dostávají sladké kandované dýně,“ popisuje Věra Souradová. A dobré voňavé pokrmy se servírují i zemřelým – buď na ozdobených domácích oltářích obložených dalšími předměty, jež měl zemřelý rád (jeden takový oltář bude k vidění i ve Stromovce), anebo přímo na hrobech, pestrobarevně vyzdobených květinami, okrasnými vystřihovánkami z papíru a cukrovými zákusky. Sem pak také přichází celá rodina, aby na hrobě vesele piknikovala, hlasitě vzpomínala na chvíle šťastně prožité se zemřelým a těšila se z rodinného společenství napříč časem. A protože Mexičané tento svátek chápou jako velkou rodinnou slavnost a jeden z nejdůležitějších dní v roce, řada firem své zaměstnance pro tento čas dokonce uvolňuje z práce. Očekávaným několika stovkám dospělých i dětských účastníků happeningu ve Stromovce bude letos poprvé k dispozici také infostánek hospicového občanského sdružení Cesta domů. „Budeme tu nabízet naše publikace pro děti a dospělé, které se nějak dotýkají umírání a truchlení, drobné dárky či malování pro děti,“ zve ředitelka sdružení Martina Špinková. Na stánku bude možné se seznámit také s webem sdružení http://vzpominky. nezavirejteoci.cz, kde lze virtuálně založit pomníček blízkému zemřelému, „zapálit“ mu tu svíčku či „položit“ květiny a sdílet své vzpomínky na něj s dalšími návštěvníky. Podle Martiny Špinkové se tak Cesta domů snaží využít příležitosti k oslovení širší veřejnosti informacemi a zkušenostmi, před nimiž není na místě zavírat oči. „Těší nás také to, že je akce cílená na rodiny s dětmi,“ dodává Martina Špinková. „Rodiče se nás totiž často ptají, zda, kdy a jak s dětmi o naší konečnosti mluvit – a my si myslíme, že kdykoli se děti ptají.“ Dospělí by podle ní v tomto případě opravdu neměli zůstat dětem dlužni odpověď: „I kdyby zněla tak, že sami nevíme, jak to je, a že to je všechno velké tajemství, kterého se ale máme a smíme dotýkat,“ shrnuje Špinková. Pro ty, kdo chtějí mexické tradice poznat blíž, je tu ještě jedna nabídka: pod názvem „Veselí kostlivci: Jak se slaví v Mexiku“ otevírá 3. listopadu tematickou výstavu s bohatým doprovodným programem Náprstkovo muzeum v Praze. Svátek zemřelých, ale i další mezníky podzimního a zimního období liturgického roku v mexické tradici (Vánoce, Tři králové, Masopust) expozice připomene mj. ve srovnání s českou lidovou obřadností. Výstava potrvá až do 4. března 2012.