Velkorysá nabídka aktivním seniorům

3. 11. 2010

Vydání: 2010/45 Aktivní stáří, 3.11.2010, Autor: Václav Štaud

Příloha: Doma

Pro malou anketu jsme zvolili jeden z největších brněnských domovů pro seniory na Foltýnově ulici. Nemusíme dovnitř, slunečný podzimní den láká obyvatele domu k procházkám do přírody. A naše otázka adresovaná procházejícím babičkám a dědečkům zní: „Víte, co jsou to senior pasy?“

Zdeseti oslovených správně odpověděli jen dva, kteří tuto informaci právě zaslechli ve sdělovacích prostředcích. Není divu, senior pas je v naší republice novinkou, unikátním projektem Jihomoravského kraje. Když se ale ptáme na rodinné pasy, které už několik let lidem slouží na podobném principu, o těch již slyšela více než polovina dotazovaných – užívají je rodiny jejich dětí. Po krátkém vysvětlení problematiky pasů pro seniory projevili o jejich využívání zájem prakticky úplně všichni, s nimiž jsme promluvili. Někteří z nich, jako manželé Horákovi, ale přesto dál nevěřícně kroutí hlavou. Že by jim dnes někdo nabízel řadu výhod a slev úplně zadarmo a nezištně? A přece je tomu tak. Projekt Senior pas byl na jihu Moravy spuštěn symbolicky v rámci druhého říjnového týdne, který podle kalendáře patří seniorům. Radní Jihomoravského kraje Marie Cacková z KDU-ČSL, která v roce 2006 stála u zrodu rodinných pasů, nyní pomáhá do života i senior pasům: „Starší lidé jsou skupinou, jež v době ekonomické krize patří mezi nejvíce ohrožené. Naším cílem je jim umožnit, aby mohli pokračovat v aktivním způsobu života i při omezeném příjmu po odchodu do důchodu. Jedinou podmínkou pro získání senior pasu je dosažený věk 55 let a bydliště v Jihomoravském kraji.“ Na rozdíl od rodinného pasu je senior pas nepřenosný, určený vždy jen jedinému člověku. Registrace je bezplatná a síť poskytovatelů zlevněných služeb se každým dnem rozšiřuje. Jejich kompletní přehled je k dispozici na www.seniorpasy.cz. Příkladem můžeme zmínit síť lékáren a očních optik, knihovny, jazykové školy, masáže, lázně a třeba také kadeřnictví. Jistě zajímavé bude i lázeňství, wellness, cestování, vzdělání třetího věku, návštěvy muzeí a galerií, důležité jsou také oblasti zdravotnictví a stravování. Samozřejmě nebudou chybět ani spotřební nákupy. O tom všem bude registrované seniory informovat pravidelný zpravodaj. Není to úplně levný projekt, Jihomoravský kraj akci Senior pas podporuje roční částkou 5 milionů korun. Část firem a institucí nabízí seniorům celoroční slevy mezi pěti a patnácti procenty, další předkládají 20 až 30 procent sezónně a konečně třetí skupina poskytovatelů vychází seniorům vstříc slevami až padesátiprocentními, ovšem časově omezenými vždy jen na několik dnů nebo týdnů v roce. Úspěšně nyní pokračují také jednání v Chorvatsku, aby senior pasy mohli naši občané ke slevám užívat i při rekreaci u Jadranu. „O členství v tomto programu předpokládáme mimořádný zájem. Vždyť už jsme stačili zaevidovat více než 1 500 přihlášek. Další zájemci mají hned několik možností registrace. Online to lze udělat na internetové adrese www.seniorpasy.cz, telefonicky seniorům s přihlášením poradíme na čísle 543 210 790,“ uvádí Marie Cacková.