Lupa
Obsah Obsah
Archiv
Portál
Duben 2024
Březen 2024
Únor 2024
Leden 2024
Prosinec 2023
Listopad 2023
Říjen 2023
Září 2023
Srpen 2023
Červenec 2023
Červen 2023
Květen 2023
Duben 2023
Březen 2023
Únor 2023
Leden 2023
Prosinec 2022
Listopad 2022
Říjen 2022
Září 2022
Srpen 2022
Červenec 2022
Červen 2022
Květen 2022
Duben 2022
Březen 2022
Únor 2022
Leden 2022
Prosinec 2021
Listopad 2021
Říjen 2021
Září 2021
Srpen 2021
Červenec 2021
Červen 2021
Církev.cz Zprávy Logo Duchovní péče Katolický týdeník E-shop Česká biskupská konference
Archivní článek

Václav, Goethe, Benedikt

10. 9. 2009

Tisk

Vydání: 2009/37 Sebepřijetí, 10.9.2009, Autor: Alena Scheinostová

Příloha: Doma

Papež v Česku nebude mluvit německy. Tato zpráva rozvířila koncem července pokojné očekávání zářijové papežské návštěvy. Benedikt XVI. se kvůli historickým souvislostem rozhodl na radu organizátorů své návštěvy nehovořit v České republice svým rodným jazykem. Místo němčiny tak z jeho úst uslyšíme angličtinu či italštinu. Diskuse, kterou zpráva o vynechání němčiny vyvolala, odhalila se vší názorností hned několik věcí: že sama osoba Svatého otce vzbouzí nejrůznější emoce i v těch, kteří prohlašují, že se jich „papež netýká“, či že pojmy, jako tolerance či respekt mají v české společnosti své rezervy. A v neposlední řadě i to, nakolik bolestivé jsou ještě po desetiletích jizvy způsobené událostmi kolem druhé světové války.

Církev je světová

Zda je „normálnímu človíčkovi v republice úplně jedno, jakou řečí bude papež mluvit“, jak se tvrdí v jedné z internetových diskusí, není zcela jisté: je totiž pravda, že značná část věřících náleží ke starší generaci, pro kterou němčina může oživovat i nepříjemné či kontroverzní vzpomínky. Tím spíš, že se jedno z papežových veřejných vystoupení odehraje ve Staré Boleslavi, srdci českého národního sebeurčení, během Národní svatováclavské pouti. A mladí zase už německy často nerozumí. Do Česka se však nechystají jen Češi a Moravané, ale i příslušníci jiných národů, německy mluvící nevyjímaje. Mohl zde tedy Svatý otec přeci jen promluvit i „Goethovým jazykem“, jak němčinu charakterizuje jeden z komentářů na serveru idnes.cz? „Upřímně řečeno, celý ten spor mi přijde na hlavu,“ komentuje dokonalou češtinou Oliver Engelhardt, postgraduální student slavistiky na FF UK původem z Mnichova. „Jazyk za nic nemůže. Němčina nereprezentuje žádnou říši, německou ani rakouskou.“ Uznává však, že starší generace může mít s němčinou problém, který lze těžko potlačit věcnými argumenty. „Papež ale nepřijíždí jako Němec,“ zdůrazňuje Oliver. „Přijíždí jako hlavní představitel celé církve a římskokatolická církev je církev světová.“ Obdobný náhled má i sedmasedmdesátiletý důchodce Adolf Lawrowicz, rodák z Opavy nyní žijící v bavorském Würzburgu, který stejně jako matka Olivera Engelhardta v dětství prožil poválečný odsun. „Oživovat takovýmhle způsobem neshody mezi Čechy a Němci může být nebezpečné,“ mračí se a varovně zdvihá prst. „Není v pořádku vnímat němčinu jako nebezpečný jazyk. Je to jednoduše papežova rodná řeč.“

Být vidět

„Karavany“ poutníků z Německa, jak je Adolf Lawrowicz žertem označuje, prý ovšem za Svatým otcem do Česka přijedou tak jako tak. „Je to náš krajan, lidé jsou na něj velmi pyšní,“ podotýká. „Ovšem my s manželkou už jsme starší lidé, abychom někam jezdili. Ostatně bude to v televizi.“ Oliver Engelhardt hodnotí papežovu návštěvu ještě z jiné stránky. Zabývat se původem Benedikta XVI. je podle něj nesmyslné, u papeže jde především o jeho status zástupce celé církve a navenek též symbolu křesťanství obecně. Proto návštěvě Svatého otce v Česku připisuje ještě jeden význam: „Česká společnost je velmi sekularizovaná, být křesťanem je tu výjimkou,“ upozorňuje. „A papežovou návštěvou se křesťanství zviditelní.“ V tomto smyslu je podle Olivera příjezd Benedikta XVI. důležitý nejen pro katolíky, potažmo příslušníky jiných křesťanských církví, ale v důsledku pro celou společnost.

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou