Lupa
Obsah Obsah
Archiv
Portál
Duben 2024
Březen 2024
Únor 2024
Leden 2024
Prosinec 2023
Listopad 2023
Říjen 2023
Září 2023
Srpen 2023
Červenec 2023
Červen 2023
Květen 2023
Duben 2023
Březen 2023
Únor 2023
Leden 2023
Prosinec 2022
Listopad 2022
Říjen 2022
Září 2022
Srpen 2022
Červenec 2022
Červen 2022
Květen 2022
Duben 2022
Březen 2022
Únor 2022
Leden 2022
Prosinec 2021
Listopad 2021
Říjen 2021
Září 2021
Srpen 2021
Červenec 2021
Červen 2021
Církev.cz Zprávy Logo Duchovní péče Katolický týdeník E-shop Česká biskupská konference
Archivní článek

Překroutit pravdu je nebezpečné

8. 5. 2018

Tisk

Země je placatá! A nikdo to nepřizná! K tomu nám Brusel chce zakázat písmeno „ř“. A papež František nařizuje katolíkům volit Hillary Clintonovou. Také k vám dorazily tyto zprávy? Jak rozpoznat pravdu od falešných zpráv a jak si má počínat křesťan? Tomu se věnujeme v tématu, které zařazujeme symbolicky týden před slavností Seslání Ducha Svatého. 13. května se totiž slaví Světový den sdělovacích prostředků.

Vydání: 2018/19 Vatikán známkou slaví českého světce, 8.5.2018, Autor: Tomáš Kutil


První, kdo použil lživou zprávu, dnes moderně nazývanou po anglicku „fake news“, byl biblický had v ráji, jak trefně podotýká papež František ve svém letošním poselství ke Světovému dni sdělovacích prostředků. A povzbuzuje, abychom se vždy snažili „logiku hada“ odhalit. Had využívá plíživé a nebezpečné svádění, které si razí cestu do lidského srdce falešnou a lákavou argumentací. „Žádná dezinformace není neškodná. Naopak, důvěra v to, co je falešné, přináší zhoubné důsledky. I jemné překroucení pravdy může mít nebezpečný dopad,“ varuje papež.
Mnozí si jistě pamatují mnoho falešných zpráv kolem posledních prezidentských voleb – například kdo je zednářem nebo kdo sem razí cestu přistěhovalcům z Afriky... A kolik lidí jim bylo ochotno věřit.
Fake news jsou založené na neexistujících nebo překroucených informacích a jejich záměrem je oklamat či dokonce zmanipulovat čtenáře, resp. posluchače. Mají ovlivňovat politická rozhodnutí a také přispívat k ekonomickým ziskům, jak papež upozorňuje v poselství (více KT 19, na str. 7).
Emoce namísto rozumu
Papež jen potvrzuje, na co upozorňují odborníci – že u lživých zpráv jde často o emoce. Jejich tvůrci zneužívají strach, úzkost, předsudky, zlost a frustraci těch, jimž tyto zprávy adresují.
Falešné zprávy se šíří především po internetu a sociálních sítích. U starších lidí jde často o přeposílání e-mailů, kterým věří, protože je dostávají od svých přátel či známých, kteří nejsou jejich tvůrci a ani nezkoumají pravdivost těchto zpráv.
Tato prostředí vedou často k vytváření tzv. sociálních bublin – diskuse a sdílení informací se zde odehrávají mezi lidmi s podobnými názory a stejným viděním světa. „Namísto zdravé konfrontace s jinými zdroji, která by pozitivním způsobem mohla zpochybnit předsudky a otevřít konstruktivní dialog, tak riskujeme, že se staneme nedobrovolnými aktéry šíření nepodložených a zaujatých názorů,“ varuje papež František. Dezinformace podle něj názorového odpůrce často diskredituje, zobrazuje ho jako nepřítele a vede k jeho démonizaci, která může podněcovat konflikty.
Zkoumat, i když je to pomalé
Rozpoznat pravdu od lži není v dnešním mediálním prostředí vůbec snadné. Přesto je to náš velký úkol: zkoumat a ověřovat i za cenu zpomalení. „Nazaretský tesař nám připomíná naléhavou nutnost znovu objevit smysl zdravé pomalosti, poklidu a trpělivosti,“ zdůraznil papež minulý týden při setkání s novináři z italského katolického deníku Avvenire, který patří tamní biskupské konferenci, podobně jako KT té české.
S „jemným překroucením pravdy“ má velmi živou zkušenost i Vatikán. Tiskové oddělení Svatého stolce zveřejnilo nedávno fotokopii dopisu, ve kterém emeritní papež Benedikt XVI. děkoval za soubor 11 monografických studií „Teologie papeže Františka“. Tyto studie měly poukázat na teologickou kontinuitu mezi pontifikáty Benedikta XVI. a Františka.
Vatikán zveřejnil pouze děkovnou část dopisu. Média se ale dopátrala celého znění, kde se ve druhé části Benedikt XVI. omlouval, že se k obsahu nemůže detailněji vyjádřit, protože už nemá sílu dílo přečíst. Ale pozastavil se nad výběrem jednoho z autorů, který předchozí papeže dlouhodobě kritizoval.
Na poměry manipulativních zpráv jde o velmi mírný posun – Vatikán nepoužil žádnou lež ani nepřekroutil význam slov. Ale i tím, že část obsahu zamlčel, význam dopisu zkreslil. Šéf vatikánského oddělení pro komunikaci Mons. Dario Viganò se ke kauze postavil čelem a podal kvůli ní rezignaci.

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou