Máte problém se šikanou?

28. 8. 2007

Vydání: 2007/35 Hurá, škola začíná, 28.8.2007, Autor: Gabriela Plačková

Šikana se stala na dnešních školách epidemií, se kterou si často učitelé ani rodiče nevědí rady. Někdy svým přístupem nechávají dítě v situaci, která je pro něj těžká a jejíž následky si odnáší do dalšího života. Připravili jsme malý přehled, který by vám měl pomoci šikanu rozpoznat, a několik rad, jak nejlépe v takových případech postupovat.

Jak poznáte, že je vaše dítě šikanováno:
Jednotlivé projevy nemusí mít se šikanováním vždy něco společného, ale téměř jistě signalizují skryté volání o pomoc. Čím více se jich objeví, tím je riziko větší.

- Za dítětem nedochází domů žádný spolužák, zdá se, že nemá žádné kamarády.
- Přichází domů s potrhaným oblečením, poškozenými školními pomůckami nebo bez nich.
- Dítě je zaražené, posmutnělé až depresivní, nemluví o tom, co se děje ve škole.
- Špatně usíná, má poruchy spánku, zdají se mu hrůzostrašné sny.
- Dojde k výraznému zhoršení prospěchu, dítě je nesoustředěné, bez zájmu.
- Často ho před odchodem do školy nebo po příchodu pobolívá hlava, břicho apod.
- Dítě často navštěvuje lékaře, znenadání se objeví neomluvená absence.
- Dítě chodí do školy nebo ze školy oklikami.
- Často mu nevychází kapesné, ztrácí ho, požaduje další peníze.
- Dítě přichází domů vyhladovělé, i když dostává svačiny a obědy má zajištěny.
- Nedokáže uspokojivě vysvětlit svoje zranění – „monokl“, odřeniny, modřiny, lehký otřes mozku, naraženou nebo zlomenou kost, popáleniny na ruce apod.
- Vyhrožuje sebevraždou, nebo se o ni dokonce pokusí.

Jak postupovat při zjištění šikany:
Poskytněte dítěti maximální oporu: zorientujte se ve vnějším obraze šikanování (co, kdo, kdy, kde, jak). Do vyšetření a nápravy situace si s dítětem o vývoji situace co nejvíce povídejte. V případě, že jde o pokročilé stadium a hrozí mu nebezpečí, nechejte ho doma.

- Oba rodiče by měli navštívit ředitele a třídního učitele.
- Co nejlépe pedagogy informovat o tom, co jste se od dítěte dozvěděli.
- Zjistit, zda je škola schopna poskytnout odbornou pomoc, a podle toho se rozhodnout dál.
- Podle situace ve škole, ale i dalších okolností, můžete uvažovat o dalších opatřeních:
- Navázat kontakt s odborníkem (využití Linky bezpečí – 0800 155555 a linek důvěry, návštěva pedagogicko–psychologické poradny).
- Můžete navštívit rodiče agresora a pokusit se s nimi domluvit o nápravě situace.
- Zajistit ochranu dítěte na cestě do školy a domů.
- Při závažném šikanování lze podat trestní oznámení na agresory, kteří týrají vaše dítě, na policii. Můžete podat trestní oznámení i na školu jako instituci (nebo jejího zřizovatele), jejíž povinností je zajistit bezpečnost vašeho dítěte.
- Spojit se s orgány školy, kde mají zastoupení ostatní rodiče, a společně hledat pomoc.
- Jestliže je na tom dítě psychicky hodně špatně a potřebuje se „dát dohromady“, lze zažádat o domácí vzdělávání nebo o individuální program.
- Když vám někdo při snaze ochránit dítě před šikanováním hází klacky pod nohy, obraťte se na Občanské sdružení proti šikanování. Naleznete zde lidi, kteří takovou situaci prožili na vlastní kůži a vědí, jak lze proti bezpráví postupovat.
(Z knihy Michala Koláře „Bolest šikanování“, Portál 2005, ve které se také můžete o této problematice dozvědět více.)