Tasovice oslavily výročí svatého rodáka

26. 5. 2009

Vydání: 2009/22 Kardinál Josef Beran, 26.5.2009, Autor: Václav Štaud

„Vítejte u kolébky apoštola Vídně a Varšavy, u křtitelnice, kde začala jeho cesta ke svatosti,“ přivítal poutníky provinciál redemptoristů P. Stanislav Přibyl. V Tasovicích u Znojma tak minulý čtvrtek vyvrcholil jubilejní rok stého výročí kanonizace svatého Klementa Maria Hofbauera.

Slavnostní bohoslužbě v tasovském farním kostele předsedal arcibiskup Jan Graubner. Promluvy se ujal litoměřický biskup Jan Baxant a hovořil v ní o osobních zápasech sv. Klementa a vyzvedl jeho heslo: „Jen odvahu, Bůh řídí všechno.“ Oslav se zúčastnily stovky věřících a zhruba sto šedesát kněží. Mnoho poutníků přijelo do Tasovic z Vídně, kde byly oslavy zahájeny již o den dříve u hrobu sv. Klementa. Na mnoha místech rakouské metropole byl připraven bohatý celodenní duchovní program. „Jsem ráda, že jsem konečně mohla poznat obec, kde se náš oblíbený světec narodil a kde nám lidé připravili milé přivítání,“ uvedla v Tasovicích jedna z rakouských účastnic mezinárodní pouti. Spolu s ní přijeli ctitelé sv. Klementa téměř z celé Evropy a také z velmi vzdálených zemí, jako je třeba Japonsko, Austrálie či Nový Zéland. Patřilo k nim i pět desítek zahraničních redemptoristů. Z Tasovic pak všichni odjeli do polského Krakova, kde vzpomínkové oslavy pokračovaly pod patronátem kardinála Stanislava Dziwisze. V sobotu se v Tasovicích uskutečnila i tradiční pouť českých, polských a slovenských pekařů, cukrářů a vinařů. Po vzoru štědrého světce nabízeli na výstavě v přísálí kláštera své výrobky poutníkům zdarma. Při této pouti, která začala mohutným průvodem obcí od kláštera k farnímu kostelu, byl hlavním celebrantem mše svaté českobudějovický pomocný biskup Pavel Posád. Návštěvu Tasovic a svatoklementské téma si do svého programu zařadili dokonce účastníci setkání katolických esperantistů České republiky, Slovenska a Německa, kteří právě v termínu oslav jednali a přednášeli v nedalekém Znojmě. Sobotní dopolední mše sv. ve znojemském kostele Svatého Kříže byla sloužena netradičně v esperantu. Oslavy skončily, ale jubilejní rok pokračuje. V červenci bude otevřena turisticko-naučná stezka sv. Klementa při řece Dyji mezi Znojmem a Tasovicemi. Dojde i k požehnání nové světcovy sochy, jejíž maketa v životní velikosti byla už minulý týden středem zájmu stovek tasovických poutníků.