Svatováclavský chorál i pro Ukrajinu

29. 9. 2015

Zaplněné Mariánské náměstí ve Staré Boleslavi oslavilo v Den české státnosti 28. září svátek hlavního zemského patrona – svatého Václava.

Vydání: 2015/40 Nový památník sv. Zdislavy, 29.9.2015, Autor: Jiří Prinz

Během bohoslužby, kterou celebroval plzeňský biskup František Radkovský, vystoupil s kázáním český primas kardinál Dominik Duka. V něm se mimo jiné dotkl současné migrační krize v Evropě: „Chceme-li uprchlíkům pomoci a zachránit, co naše civilizace budovala po padesát generací, musíme spolu v rozumné věcnosti a soucitu usilovat o nastolení míru. Jako podstatu všech problémů současné Evropy vidím to, že jsme zanedbali a nechali rozkolísat křesťanské základy našeho kontinentu. To si uvědomuji právě dnes a právě tady, když uvažujeme o základech naší státnosti.“
Pražský arcibiskup dále připomněl, že papež František vyzval k zastavení agrese a vyslal státního sekretáře, aby žádal v OSN o mezinárodní pomoc v místě konfliktu všemi dosažitelnými prostředky, nevyjímaje ani vojenský zásah schválený Bezpečnostní radou OSN. A to proto, aby byly odstraněny příčiny, které vyhánějí lidi z domovů. „Nestačí tedy charitativní pomoc v utečeneckých táborech na Středním východě a v severní Africe. Je třeba obnovit administrativní, ekonomické a sociální služby. Zajisté také přijmout a ošetřit bezradné uprchlíky, ale připravit je k urychlenému návratu do jejich zemí, aby je budovali, obdělávali a mohli tam žít ve svých domovech a svým navyklým způsobem,“ prohlásil Duka.
„Nedej zahynouti“ – je v tuto chvíli i ukrajinskou modlitbou
Zároveň je podle něj třeba vyzvat mladé utečence, aby bránili své domovy. „Příkladem jim mohou být naši mladí muži, tátové a dědové, kteří opouštěli země okupované nacisty, aby se připojili k zahraničním armádám a osvobodili svou vlast,“ uvedl. „Při tom všem ale musíme být krajně opatrní, protože ať se nám to líbí, nebo ne, hranice, které k nám překračují, jsou hranicemi, které musíme hájit proti mocným nepřátelům,“ upozornil pražský arcibiskup. A poukázal na to, že sv. Václav byl prototypem pano-
vníka stavícího stát na spravedlnosti, soucitu a mírovém soužití. Podle kardinála uměl osobně a ve zbrani bránit svou zemi a věděl, co je rozumná diplomacie, jíž dával při řešení sporů přednost.
Na bohoslužbu pod širým nebem, kterou vyvrcholila letošní Národní svatováclavská pouť do Staré Boleslavi, zavítaly tisíce poutníků – mezi nimi politici, diplomaté a osobnosti veřejného života. Na erozi křesťanských základů dnešní Evropy upozornil při mši svaté i minský arcibiskup Tadeusz Kondrusiewicz, jenž byl spolu s arcibiskupem ukrajinské řeckokatolické církve Svjatoslavem Ševčukem hlavním zahraničním hostem letošní Národní svatováclavské pouti. Arcibiskup Ševčuk pak zmínil utrpení ukrajinského národa, jenž čelí probíhající občanské válce: „Svatováclavská modlitba – ‚Nedej zahynouti‘ – je v tuto chvíli i ukrajinskou modlitbou. Ukrajina je obětí nespravedlivé agrese a prožívá největší humanitární katastrofu od konce 2. světové války. Chci poděkovat českému národu za solidaritu s ukrajinským lidem.“
Oslavy Dne české státnosti odstartoval ve Staré Boleslavi již v neděli večer příjezd relikvie sv. Václava. Akce, která každoročně přivádí do ulic města množství zdejších obyvatel, byla letos obohacena o řadu nových prvků.
Už půl hodiny před příjezdem Hradní stráže s ostatky sv. Václava nebylo pod brandýským zámkem k hnutí. Sešli se tu zástupci nejrůznějších spolků, zájmových i sportovních organizací působících ve městě, aby symbolicky doprovodili knížete Václava do staroboleslavské baziliky nesoucí jeho jméno. Vidět byli baráčníci, skauti, florbalisté, tenisté i atleti. Vzdát hold patronu české země přišli i zástupci místního kynologického sdružení se svými čtyřnohými přáteli, chybět nemohli ani zdejší myslivci.
Průvod s lebkou sv. Václava z Brandýsa do Boleslavi
Sotva motorizovaná jednotka Hradní stráže dorazila pod brandýský zámek, připojila se k ní selská jízda na koních a průvod vedený starostou města Vlastimilem Pickem se vydal na pochod. Po obou stranách mostu, oddělujícího od sebe obě městské části, přihlíželi neobvyklé podívané zvědaví diváci. A dívat se bylo opravdu nač: jakmile průvod dorazil do míst, kde Labe odděluje Starou Boleslav od Brandýsa nad Labem, čekalo na přítomné velké překvapení – vodní show, kterou pro ně připravili místní hasiči. „Je dobře, že se organizátorům podařilo zapojit do oslav tolik spolků a zájmových sdružení. Je to ten nejpřirozenější způsob, jak v místních lidech, zejména ale v dětech budovat vztah k této tradici,“ podělila se s KT o své dojmy jedna z účastnic průvodu Terezie Bezkočková.
Poté, co lidský had táhnoucí se po téměř celé délce brandýskoboleslavského mostu dorazil k bazilice sv. Václava, pokračovala Národní svatováclavská pouť dalším programem. Na pořadu byl slavnostní svatováclavský koncert s nešporami. „Všechno klaplo, jak mělo. Jsem spokojený,“ pochvaloval si průběh akce jeden z organizátorů převozu svatováclavské relikvie, ceremoniář pražského arcibiskupa Vojtěch Mátl.