Lupa
Obsah Obsah
Archiv
Portál
Duben 2024
Březen 2024
Únor 2024
Leden 2024
Prosinec 2023
Listopad 2023
Říjen 2023
Září 2023
Srpen 2023
Červenec 2023
Červen 2023
Květen 2023
Duben 2023
Březen 2023
Únor 2023
Leden 2023
Prosinec 2022
Listopad 2022
Říjen 2022
Září 2022
Srpen 2022
Červenec 2022
Červen 2022
Květen 2022
Duben 2022
Březen 2022
Únor 2022
Leden 2022
Prosinec 2021
Listopad 2021
Říjen 2021
Září 2021
Srpen 2021
Červenec 2021
Červen 2021
Církev.cz Zprávy Logo Duchovní péče Katolický týdeník E-shop Česká biskupská konference
Archivní článek

Starý člověk potřebuje být pochopen

14. 2. 2005

Tisk

VZÁJEMNÉ OBOHACOVÁNÍ GENERACÍ

Vydání: 2005/8 Média na Slovensku, 14.2.2005, Autor: podle agentur

Papež se v poselství k postní době zamýšlí nad stářím
Ve dnech, kdy je papež Jan Pavel II. hospitalizován na římské klinice Gemelli s dýchacími obtížemi v důsledku komplikované chřipky, vychází jeho poselství k nastávající postní době. Mottem je citát z Deuteronomia (Dt 30,20): „Na něm závisí tvůj život a délka tvých dnů.“ Svatý otec v něm vybízí, abychom uvažovali o úloze starých lidí ve společnosti. A připomíná, že „dlouhověkost se v biblickém chápání jeví jako zvláštní Boží dar“.
Také vatikánský sekretář Angelo Sodano zdůrazňuje: „V církvi je - na rozdíl od společnosti - stáří velmi užitečné. Moudrost stáří je pro církev velkým darem.“ Odpověděl tak na dotaz novinářů, jak může papež, kterému se obtížně mluví, vést církev.

Svatý otec ve svém poselství píše: „V dnešní společnosti, také díky přínosu vědy a medicíny, jsme účastni prodlužování lidského života a následně rostoucího počtu starých lidí... Péče o ně, a to především v těžkých obdobích jejich života, musí mít místo v srdcích věřících, zejména pak v církevních komunitách západní společnosti – na Západě je totiž tento problém obzvlášť palčivý.“

Jan Pavel II. připomíná, že lidský život je vzácným darem. „Přikázání ,Nezabiješ!‘ žádá, aby byl život stále ctěn a podporován, od začátku až po jeho přirozený konec. Je to přikázání, které platí i v případě, že se dostaví nemoci, a ztráta sil omezí lidské bytí v jeho samostatnosti. Jestliže bude stáří se svými nevyhnutelnými obtížemi vážně přijato ve světle víry, může se stát drahocennou příležitostí pro lepší pochopení tajemství kříže, který dává plný smysl lidské existenci.“ Dodává, že starý člověk v této perspektivě potřebuje být pochopen a potřebuje pomoc. „S radostí vyjadřuji své uznání všem, kteří se snaží vyjít vstříc těmto požadavkům. Jejich přístup dovolí mnohým starým lidem, aby si nepřipadali jako zátěž pro společenství, někdy i pro vlastní rodiny, a nepociťovali osamocení, které je vystavuje pokušení uzavřenosti a malomyslnosti.“

„Vědomí blízkosti konečného cíle vede starého člověka k tomu, aby se soustředil na podstatné věci. Právě díky tomu pak může plnit ve společnosti důležitou úlohu,“ připomíná papež a vyzývá k obohacování mezi jednotlivými generacemi. „Co by se stalo, kdyby se Boží lid podrobil současné mentalitě, která považuje tyto naše bratry a sestry – jimž se s věkem nebo vinou nemoci omezují jejich schopnosti - téměř za neužitečné? O to výrazněji se od této mentality bude lišit komunita, která si otevřenost vůči starým lidem zachová a bude je přijímat.“ Jan Pavel II. proto vybízí, abychom se na tato témata zaměřili právě v postní době, která apeluje na obrácení.

Plné znění poselství Jana Pavla II. k postní době naleznete na http://tisk.cirkev.cz

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou