Lupa
Obsah Obsah
Archiv
Portál
Duben 2024
Březen 2024
Únor 2024
Leden 2024
Prosinec 2023
Listopad 2023
Říjen 2023
Září 2023
Srpen 2023
Červenec 2023
Červen 2023
Květen 2023
Duben 2023
Březen 2023
Únor 2023
Leden 2023
Prosinec 2022
Listopad 2022
Říjen 2022
Září 2022
Srpen 2022
Červenec 2022
Červen 2022
Květen 2022
Duben 2022
Březen 2022
Únor 2022
Leden 2022
Prosinec 2021
Listopad 2021
Říjen 2021
Září 2021
Srpen 2021
Červenec 2021
Červen 2021
Církev.cz Zprávy Logo Duchovní péče Katolický týdeník E-shop Česká biskupská konference
Archivní článek

Půjde o budoucnost Evropy

14. 5. 2019

Tisk

Od čtvrtka 23. do neděle 26. května budou obyvatelé všech členských států Evropské unie volit své zástupce do Evropského parlamentu. Jít k volbám vyzývají křesťany biskupové v celé EU.

Vydání: 2019/20 Biskupové k eurovolbám, 14.5.2019, Autor: Jiří Prinz


 
Podle řady politiků i politických komentátorů půjde tentokrát o jedny z nejdůležitějších voleb v historii EU. V uplynulém volebním období totiž prošla Unie řadou zatěžkávacích zkoušek, které významně narušily její soudržnost. Migrační krize, brexit či terorismus starý kontinent hluboce rozdělily. V mnoha státech EU jsou na vzestupu protiunijní strany.
Také nemálo křesťanů v Česku má pocit, že Evropská unie je zbytečná, a někteří ji dokonce rovnou označují za neomarxistický projekt – jako kdyby se myšlenka na evropskou integraci zrodila za studentských bouří na západoevropských univerzitách v roce 1968. Tak tomu ale není. Pravdou zůstává, že u zrodu Evropské unie stáli křesťané.
Prvopočátky moderních snah o sjednocení evropských národů dokonce sahají do západočeských Poběžovic, kde s myšlenkou na politické sjednocení starého kontinentu přišel po děsivých zkušenostech 1. světové války zde žijící aristokrat Richard Coudenhove-Kalergi. K jím založené Panevropské unii se hlásil i německý kancléř Konrad Adenauer, který po 2. světové válce patřil spolu s francouzským ministrem Robertem Schumanem a italským premiérem Alcidem De Gasperim k nejvýraznějším zastáncům evropského sjednocení.
Evropští biskupové k volbám
Všichni tito muži byli křesťané. Věřili, že podmínkou budoucího míru v Evropě je odpuštění mezi zde žijícími národy. Neočekávali, že proces integrace bude bez chyb, byli však přesvědčeni, že bez principů a hodnot vyrostlých z křesťanství se neobejde.
Právě na to dnes upozorňují biskupové sdružení v Komisi biskupských konferencí Evropské unie (COMECE), když ve svém prohlášení k volbám do Evropského parlamentu píší: „Evropská unie není dokonalá a nejspíš potřebuje zaslechnout nový příběh naděje, vtahující její občany do projektů, v nichž se budou moci lépe angažovat a které také lépe poslouží společnému dobru,“ míní biskupové. A dodávají: „Aby mohla Evropská unie čelit výzvám, před které je postavena, musí znovu objevit svou společnou identitu a posílit solidaritu, aby tak obnovila sociální pouta existující v rámci členských zemí a národů i mezi nimi. Potřebujeme EU, která chrání rodiny, nejpotřebnější lidi a jednotlivé kultury. Opěrným sloupem Unie musí být respekt k principu subsidiarity, díky kterému zde všichni mohou mít pocit, že je to jejich domov a že oni jsou tvůrci nebo činiteli celého projektu.“
Za největší výzvy, které dnes před EU stojí, považují biskupové vedle migrace, starostí o životní prostředí či digitalizace i demografický vývoj v Evropě. „Do středu pozornosti se opět musí dostat otázky spojené s demografií, mezi něž patří mimo jiné porodnost a stárnutí. Příčinou prudkého poklesu počtu obyvatel je v mnoha zemích především ztráta naděje a životních perspektiv. Mladým Evropanům je třeba dodat jistotu, že jejich situace umožňuje založit rodinu, a také naději k životu ve svých domovských zemích v podobě společných a vzájemně prospěšných projektů.“
Od politiků, kteří v novém Evropském parlamentu zasednou, pak biskupové očekávají především „bezúhonnost, způsobilost, schopnost vést a oddanost společnému dobru“. Evropany přitom rozhodně vyzývají, aby se voleb zúčastnili. „Vybízíme všechny své spoluobčany, lidi mladé i staré, aby šli k evropským volbám. To je totiž ten nejlepší způsob, jak z Evropy učinit to, co pro ni považují za správné a spravedlivé. Dát svůj hlas není jen právo a povinnost, ale také příležitost vtisknout evropské stavbě konkrétní obrysy,“ prohlašují evropští biskupové.

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou