Vyhrál Boží stopař P. Heryána

6. 3. 2018

Letošní literární anketa KT Dobrá kniha zná svého vítěze. Je jím P. LADISLAV HERYÁN, známý salesián, biblista a pedagog, se svou knihou Stopařem na této zemi.

Vydání: 2018/10 Novináře pohřbil arcibiskup, 6.3.2018, Autor: Jan Paulas

Příloha: Dobrá kniha KT

Bylo to napínavé až do posledního hlasu. Vítězem letošní ankety Dobrá kniha se nakonec stal salesián P. Ladislav Heryán. Už v loňské anketě mu uniklo vítězství jen o jeden hlas – nyní s novinkou Stopařem na této zemi se 16 hlasy už vyhrál.
Také druhé místo obsadil kněz: Marek Vácha se svými Nevyžádanými radami mládeži. Jeho knížka zvítězila v podzimní čtenářské anketě KT a nyní jí k triumfu scházely pouhé dva hlasy. Bronzovou příčku pak obsadila s 11 hlasy kniha hovorů novináře Petera Seewalda s Benediktem XVI. Poslední rozhovory, která je závěrečným životním bilancováním emeritního papeže.
Letošní knižní zápolení přineslo velmi těsné výsledky, o čemž svědčí hned čtyři tituly na 4. místě. O tuto bramborovou medaili se podělily také dvě knihy, které jsou spojené s Katolickým týdeníkem. Jednu sám vydal – paměti Taťány Lukešové Píšu, dokud si pamatuju – a u jedné byli spoluautory redaktoři KT Tomáš Kutil a Jan Paulas. Vedli totiž knižní rozhovor s boromejkou Angelikou Pintířovou Padá mi to z nebe. Stejný počet hlasů získal také Miloš Doležal se svou knihou Za, která je jeho ohlédnutím za řadou známých i neznámých osobností, a P. Tomáš Petráček s historickou reflexí Západ a jeho víra.
Závěrečný díl monumentálního projektu Česká katolická literatura v českých zemích 1945–1989 Martina C. Putny dosáhl na osmou příčku. O tu se dělí s dalšími dvěma tituly, které spojuje křestní jméno autora. Jeden Timothy, zvaný dále Snyder, uděluje ve své knize Tyranie dvacet lekcí z evropských dějin 20. století a druhý Timothy, dominikán Radcliffe, si zase ve své knize klade v dnešní době nanejvýš aktuální otázku Proč být křesťan?. A zmiňme ještě 11. příčku – pozoruhodný knižní rozhovor Martina Veselovského s biskupem Tomášem Holubem Biskup na snowboardu.
Nejúspěšnějím nakladatelstvím se stal Vyšehrad.

Výsledky ankety

1. místo: 16 hlasů
Ladislav Heryán: Stopařem na této zemi. O Boží velkorysosti mezi námi. (Portál)

2. místo: 14 hlasů