Přichází čas obdarování

21. 11. 2017

Minulou neděli církev poprvé slavila Světový den chudých, který vyhlásil Svatý otec. A právě tento předvánoční čas může být krásnou příležitostí otevřít chudým svá srdce, uvidět jejich potřeby a odpovědět na ně způsobem, jaký k Vánocům tradičně patří: obdarováním.

Vydání: 2017/47 Přijeďte k nám, zvou Češi papeže, 21.11.2017, Autor: Alena Scheinostová

Co je samozřejmostí ve fungujících rodinách nebo mezi přáteli, mnohdy až bolestně schází lidem, kteří své rodiny, přátele a s nimi i zázemí ztratili, a při tom leckdy přišli i o hmotné zabezpečení. „Vánoce neslavím,“ říkají pak jedni, anebo ještě hůř: „Jaképak slavení, Vánoce probrečím doma v posteli, beztak si na mě nikdo nevzpomene.“ A třetí zůstávají na ulici, nejenom bez stromečku a dárků, ale i bez základních potřeb nutných k prostému přežití.
My křesťané zvláště obdivujeme ty svaté, kteří prosluli svou štědrostí a laskavostí právě k chudým a opuštěným lidem. Tři z nich – Anežku Českou, Markétu Skotskou a Alžbětu Uherskou jsme si připomněli zrovna v uplynulém týdnu. Podobenství o milosrdném Samaritánu patří pak k nejkrásnějším textům z evangelia.
„Hromadné sdělovací prostředky zmenšily naši planetu tím, že rychle přiblížily nejrozličnější lidi a kultury. To, že se člověk mnohem bezprostředněji dozví o strastech a bídě lidí, je výzvou, abychom s nimi sdíleli jejich situaci a těžkosti. Proto naše doba vyžaduje novou ochotu pomáhat bližnímu, který trpí nouzí. Charitativní činnost dnes může a musí zahrnovat naprosto všechny lidi a potřeby,“ napsal papež Benedikt XVI. v encyklice Deus caritas est (Bůh je láska, 2006).
„Nemilujme slovy, ale skutky“ (1 Jan 3,18), pak připomíná papež František ve svém poselství k letošnímu prvnímu Světovému dni chudých na památku sv. Antonína Paduánského. „Chudí nejsou problém, nýbrž zdroj, ze kterého máme čerpat, abychom přijímali podstatu evangelia,“ upozorňuje v něm.
Katolický týdeník celoročně přináší informace o projektech a iniciativách, které si zaslouží vaši podporu. Tentokrát jsme se zaměřili na ty, které umožňují obdarovat potřebné vánočním dárkem. Jednou jde o děti, jindy o staré lidi, Romy, bezdomovce nebo také o rodiče ve výkonu trestu. Možnost jednoduše poslat peníze nebo dárcovskou SMS je snadná a organizace ji vždy vítají. Právě na Vánoce ale řada spolků umožňuje vybrat také hmotný dárek a třeba ho pro obdarovaného slavnostně i zabalit, anebo podarovat zároveň druhého i sebe – třeba formou účasti na benefičním koncertě nebo zakoupením charitativního výrobku či kalendáře.
V neposlední řadě je pak vytouženým dárkem to nejjednodušší, a přitom nejtěžší: chvíle vašeho času, pozornosti či ochoty přiložit ruku k dílu. Přijměte tuto dvoustranu jako inspiraci. Ať jsou letošní Vánoce skutečně štědré – i vaší zásluhou.