Poutníky rozmarné počasí neodradilo

17. 7. 2007

Vydání: 2007/29 Mučedník komunismu farář Josef Toufar, 17.7.2007

Sluneční paprsky i déšť provázely letošní pouť na Velehrad. Počasím se ale nenechaly odradit tisíce lidí, kteří připutovali ze všech koutů země.

Kardinál Miloslav Vlk v promluvě při hlavní bohoslužbě připomněl, že bratři ze Soluně při své misi nemysleli jen na vytvoření úzkého společenství věřících, ale byli zcela otevření i ostatním oblastem života lidí. „To, co tu budovali, nebylo nějaké ghetto, nějaký spolek, ale integrální životní styl, který zasahoval všechny oblasti života,“ zdůraznil kardinál Vlk a doplnil: „Křesťanství tak vstoupilo do našich kořenů zcela jasným způsobem a popírat tyto kořeny našeho národa může jedině člověk, který nemá ani trochu dobré vůle anebo je kulturně slepý.“

PŘEDÁN SNĚMOVNÍ DOKUMENT
Během bohoslužby byl předán celé české i moravské církvi schválený a vytištěný dokument skončeného plenárního sněmu nazvaný Život a poslání křesťanů v církvi a ve společnosti. V řadě diecézí na něj mají navázat synody. (Více v anketě s českými a moravskými sídelními biskupy v příštím čísle – pozn. red.)
Na závěr bohoslužby promluvil také kardinál Tarcisio Bertone. Věřícím tlumočil zvláštní požehnání papeže Benedikta XVI. „Je důležité, abyste posílili svou víru a prohloubili její znalost. Vydávejte svědectví své věrnosti Kristu a jeho evangeliu, aby lidé, s nimiž se setkáváte, mohli spolu s vámi znovuobjevit hodnotu víry, života, rodiny založené na manželském svazku a dětí, které jsou nadějí pro budoucnost,“ uvedl Tarcisio Bertone. Připomněl také, že pro stát by nemělo být obtížné uznat v církvi partnera, který žádným způsobem nepoškozuje jeho funkce ve službě občanům. „Jak je známo, církev netouží po výsadách, chce pouze vykonávat své poslání. Je-li jí toto právo přiznáno, pak z toho bude mít prospěch celá společnost,“ zdůraznil kardinál Bertone, který za tato slova sklidil bouřlivý potlesk.
V rámci bohoslužby byl oceněn Řádem sv. Cyrila a Metoděje spisovatel Jan Žáček za celoživotní literární dílo. Děkovné uznání ČBK pak obdrželi P. Noël Choux, za tvorbu dětských animovaných filmů s náboženskou tematikou a za tvorbu dokumentů o životě církve v Česku i v zahraničí, a Jiří Sehnal za publikační, pedagogickou a organizační činnost v oblasti organologie a hudební vědy. Pamětní medailí ČBK byli oceněni Mons. Oto Mádr, P. Miloslav Fiala OPraem, P. Martin Holík a Mons. Tomáš Holub.
(lef, mach)

Na programu jednání 69. plenárního zasedání ČBK, které pouti na Velehradě předcházelo, zveřejnili biskupové mj. text prohlášení k pronásledování křesťanů. „Statistiky dosvědčují, že více než 200 milionů křesťanů žije v neustálém strachu o svou rodinu, zdraví či život. Každý rok je zabito kolem 160 tisíc lidí jen proto, že se nebáli vyznat Krista. Tíhu pronásledování nesou nejvíce věřící v islámských zemích a v komunistických státech Asie: především Severní Koreje a Číny, států Blízkého východu a muslimských zemí jihovýchodní Asie. Připojujeme se proto k výzvám papeže i pastýřů místních církví a obracíme se k vládám a politikům těch zemí, kde křesťané trpí pronásledováním ze strany úřadů nebo od lidí vyznávajících většinové náboženství. Obracíme se i na věřící všech náboženství, aby se ve jménu víry neuchylovali k násilí, ale viděli ve všech lidech své bratry a sestry,“ uvádí mj. dokument, který je k dispozici v plném znění na http://tisk.cirkev.cz. Na program jednání biskupů se dostala i otázka vztahu církve a státu. Partnerem vládní komise zabývající se touto otázkou se má stát smíšená komise ČBK, řádů a kongregací, Ekumenické rady církví v ČR a dalších církví a náboženských společností. Biskupové rozhodli, že za ČBK budou do komise jmenováni biskupové tvořící Stálou radu ČBK – Jan Graubner, František Lobkowicz, Dominik Duka, Ladislav Hučko a kardinál Miloslav Vlk.
(čbk)