Papež se ohlédl za uplynulým rokem

4. 1. 2011

Vydání: 2011/2 Jaroslav Seifert, 4.1.2011, Autor: Martin T. Zikmund

K tomu, co přinesl rok 2010 pro katolickou církev, se minulý týden před novináři vyslovil vatikánský tiskový mluvčí P. Federico Lombardi. V prvé řadě ale uplynulý rok zhodnotil sám Benedikt XVI. Svůj tradiční bilanční proslov před římskou kurií uvedl příznačně adventní invokací: „Pane, probuď svou sílu a přijď!“

KNĚŽSKÝ ROK A SEXUÁLNÍ SKANDÁLY

Jako hlavní událost papež ve své řeči zmínil zakončení Kněžského roku (19. 6. 2010). Při té příležitosti se znovu vrátil k otázce mravního selhání duchovních, a to zejména proto, že závěr Roku kněží se nesl ve znamení celé řady sexuálních a pedofilních skandálů v různých zemích světa. „Ve vizi sv. Hildegardy tvář církve pokrývá prach… Její šat je rozedrán – vinou kněží. Jak to ona spatřila a vyjádřila, tak jsme to letos prožili. Musíme přijmout toto pokoření jako povzbuzení k pravdě a volání k obnově. Jedině pravda zachraňuje,“ zdůraznil Svatý otec. Téma stručně shrnul také P. Federico Lombardi: „Doufám, že z tohoto velkého dramatu vzejde impulz pro obnovu církve a také k nasazení na hlubší rovině ve službách důstojnosti lidské osoby a svatosti života.“

PORUŠOVÁNÍ NÁBOŽENSKÉ SVOBODY

Nejzávažnějším problémem ohrožení církve z vnějšku, který v minulém roce ještě zesílil, je porušování náboženské svobody, či dokonce přímé pronásledování církve. A to zejména v některých asijských zemích. Toto téma bylo zčásti i předmětem jednání blízkovýchodní synody, která zasedala v říjnu v Římě, neboť kvůli perzekuci řada křesťanů tuto oblast opouští. Vzápětí po synodě byl spáchán krvavý atentát na křesťany shromážděné při bohoslužbě v Bagdádu. Nejnověji – minulý týden – na koptskou komunitu v egpytské Alexandrii. Jen za loňský rok bylo zabito v pastoraci 23 duchovních. Vatikán se na sklonku roku 2010 rovněž jasně vymezil vůči zasahování komunistického režimu v Číně do vnitřních záležitostí katolické církve a porušování svobody vyznání. Letos poprvé byl v této souvislosti v římském dokumentu zmíněn i sekularizovaný Západ. V Poselství ke Světovému dni míru byl použit termín „kristianofobie“, který označuje pokus vytlačit na okraj veřejného života křesťanské symboly a projevy náboženského života.

NEWMANOVA BRITÁNIE

Benedikt XVI. podnikl čtyři cesty po Itálii a pět zahraničních apoštolských cest (Malta, Portugalsko, Kypr, Velká Británie, Španělsko). Ve své bilanční řeči se však papež rozhovořil jen o cestě do Velké Británie, kterou označil za „nezapomenutelnou“. Nejprve připomněl setkání s politickou a kulturní elitou ve Westminster Hall a pak se obšírněji věnoval duchovnímu odkazu kardinála Newmana, jehož v Birminghamu blahořečil. Editorial posledního čísla britského katolického týdeníku Tablet si povšiml této papežovy záliby v Newmanovi a naznačil, že to byla právě teologie tohoto britského kardinála-konvertity, která snad Josefa Ratzingera ovlivnila vůbec nejsilněji. Papež v roce 2010 vydal apoštolskou exhortaci Verbum Domini, svatořečil šest osob, jmenoval 24 nových kardinálů, proslovil 45 katechezí při generálních audiencích a ustanovil Papežskou rady pro novou evangelizaci.