Lupa
Obsah Obsah
Archiv
Portál
Duben 2024
Březen 2024
Únor 2024
Leden 2024
Prosinec 2023
Listopad 2023
Říjen 2023
Září 2023
Srpen 2023
Červenec 2023
Červen 2023
Květen 2023
Duben 2023
Březen 2023
Únor 2023
Leden 2023
Prosinec 2022
Listopad 2022
Říjen 2022
Září 2022
Srpen 2022
Červenec 2022
Červen 2022
Květen 2022
Duben 2022
Březen 2022
Únor 2022
Leden 2022
Prosinec 2021
Listopad 2021
Říjen 2021
Září 2021
Srpen 2021
Červenec 2021
Červen 2021
Církev.cz Zprávy Logo Duchovní péče Katolický týdeník E-shop Česká biskupská konference
Archivní článek

Pán Bůh a moucha

4. 9. 2007

Tisk

Vydání: 2007/36 Kněží v důchodu, 4.9.2007

Příloha: Perspektivy

Dne 21. července zemřel v Jimramově na Vysočině pan Vincenc Koutník, hrdina druhého a třetího odboje. Jeho vzpřímená aristokratická postava, jemné ruce a noblesní vystupování jako by nedávaly nic tušit o jeho dramatickém životním osudu. Honičky a pronásledování gestapem, dlouhodobé skrývání za protektorátu, estébácké brutální výslechy a vyražené zuby, studené kobky a čtrnáct a půl roku komunistické kriminální „převýchovy“ by jiné zničilo nebo přinejmenším zahnalo do kouta. Nikoli Vincenta Koutníka, který do posledního dechu sveřepě bojoval s bolševickou hydrou. A to i v řadách zdánlivě spřízněného Svazu protifašistických bojovníků v Bystřici nad Pernštejnem, kde žil.
Ještě několik týdnů před smrtí se na protest zřekl čestného občanství města Bystřice, neboť radnice tímto titulem letos dekorovala bývalého komunistického funkcionáře a ředitele místní zemědělské školy soudruha Kořistu. Nevšední trpělivost a skoro zázračně nevyčerpatelný fyzický fond Koutníkovi také umožnil dožít se v letošním roce navrácení Československého válečného kříže, který obdržel těsně po válce za hrdinství a o tři roky později mu byl při zatčení StB i s ostatními vyznamenáními odebrán. Obrovská časová prodleva a úřednické průtahy ukazují, jak to u nás po listopadu 1989 vypadá s napravováním křivd – čeká se, až skuteční odbojáři vymřou.
Vincenc Koutník se narodil v roce 1911 v Dolní Rožínce v rodině s francouzsko-polskými kořeny. Pamatoval si na císařpána, jehož portrét visel na stěně jednotřídky, i na párky s rohlíkem, které jako žáci dostávali v den císařova svátku. Vyučil se nástrojařem v Novém Městě na Moravě a válka jej zastihla v Brně. Vrátil se domů na Vysočinu a aktivně se účastnil partyzánského odboje, především ve skupině M. Tyrše. V Jiříkovicích a na Koníkově se mu podařilo prostřílet se z obklíčení a přitom zachránit zpravodajsky důležitý materiál. Partyzánský odboj neidealizoval – zcela otevřeně hovořil o lidských selháních a slabostech především ruských partyzánů pro alkohol a ženy, i o politickém pozadí ilegální činnosti a chování rudých politruků vysazených z Moskvy.
Po únoru 1948 se Koutník aktivně zapojil do protikomunistického odboje. Měl od války ukryté zbraně a jako ostřílený bojovník nechtěl čekat na americkou pomoc. „Bude nás i tak dost a komunisté se brzy podělají,“ uvažoval tehdy s kamarády. Jeho tišnovskou odbojovou skupinu však infiltrovala StB a Koutník se rozhodl utéci za hranice. Zatčen byl na fingované hranici v rámci estébácké akce Kameny u Mariánských Lázní a 6. října 1950 odsouzen – trest smrti mu byl nakonec změněn na doživotí. Jeho bratr „vyvázl“ s dvaadvaceti lety žaláře. Za svou zachránkyni považoval Vincenc Koutník mouchu – když se ve chvíli hluboké krize po brutálních výsleších rozhodoval k sebevraždě, přiletěla do jeho žalářní kobky moucha. „Sedla si mi před obličej a já jí říkal – mám to udělat? A ta moucha zavrtěla hlavičkou, že ne. Najednou jsem věděl, že nejsem sám. Že ji poslal Bůh.“ Po propuštění v roce 1964 pracoval jako nástrojař. V roce 2002 mu bylo prezidentem republiky V. Havlem uděleno vyznamenání Za hrdinství.
Koutníkův životní příběh je nejen jedním až po okraj napěchovaným českým osudem 20. století, ale především svědectvím o trnité cestě, rozhodne- me-li se otevřeně čelit příkoří, lži a násilí. Koutník byl věřící křesťan, kterému nechyběla rozhodnost. Nevyznával žádné tolstojovské „neodporování zlu“, nýbrž biblické „oko za oko“, je-li ohrožen domov a rodina.
Miloš Doležal
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou