Lupa
Obsah Obsah
Archiv
Portál
Duben 2024
Březen 2024
Únor 2024
Leden 2024
Prosinec 2023
Listopad 2023
Říjen 2023
Září 2023
Srpen 2023
Červenec 2023
Červen 2023
Květen 2023
Duben 2023
Březen 2023
Únor 2023
Leden 2023
Prosinec 2022
Listopad 2022
Říjen 2022
Září 2022
Srpen 2022
Červenec 2022
Červen 2022
Květen 2022
Duben 2022
Březen 2022
Únor 2022
Leden 2022
Prosinec 2021
Listopad 2021
Říjen 2021
Září 2021
Srpen 2021
Červenec 2021
Červen 2021
Církev.cz Zprávy Logo Duchovní péče Katolický týdeník E-shop Česká biskupská konference
Archivní článek

Odpuštění pomáhá k novému začátku

11. 9. 2007

Tisk

Vydání: 2007/37 Jak odpustit, když to nejde?, 11.9.2007, Autor: Kateřina Šťastná

„Pořád jsem se nemohla zbavit toho nepříjemného pocitu. Byl to vztek spojený s úzkostí a bezmocí. Vždycky, když jsem Jarmilu zahlédla, nebo jsem si na ni jen vzpomněla, dělalo se mi špatně,“ vypráví třiadvacetiletá Markéta. Dlouhou dobu se nedokázala vyrovnat s tím, že jí její sestra krátce před svatbou „přebrala“ snoubence Petra.

„Neuměla jsem si představit, že bych se někdy se sestrou mohla bavit normálně, jako dřív. Dokonce jsem i pomýšlela na to, jak bych se Jarmile mohla pomstít,“ přiznává Markéta. Na nějaké odpuštění neměla chuť ani sílu. Špatně se jí spalo, bolel ji žaludek a viditelně zhubla. „Po nějaké době lékaři přišli na to, že mám žaludeční vřed. Dodnes jsem přesvědčená, že jsem si ho vypěstovala svou neochotou odpustit,“ říká Markéta a pokračuje ve vyprávění: „Musela jsem do nemocnice a najednou jsem měla spousty času na přemýšlení o sobě, Jarmile i jejím – dnes už – manželovi. A pochopila jsem, že problém je ve mně. Nedokážu odpustit, a ve výsledku jediná, komu to ubližuje, jsem já sama.“ Tehdy se také Jarmila osmělila a přišla sestru navštívit. Samozřejmě to vzájemné „usmiřování“ ještě nějakou dobu trvalo, ale Markéta se opět naučila se sestrou komunikovat – a časem dokonce zjistila, že nakonec bylo dobře, že se tehdy nevdala. „Nechtěla jsem si to připustit, ale k Jarmile se Petr prostě hodí víc,“ uzavírá svůj „happy end“ Markéta.
O něco smutnější je však příběh paní Anežky. Devětaosmdesátiletá stařenka, která žije v domově důchodů, vypráví o své dceři Marii: „Nikdy jí na mně nezáleželo. O odpuštění nejspíš nestojí a ani já nemám chuť jí odpustit.“ Když zemřel Josef, Anežčin manžel a Mariin otec, nechala Marie všechen rodinný majetek přepsat na sebe. Paní Anežka neměla důvod dceři nevěřit... a nakonec proč se nezbavit starosti o majetek, když to zařídí někdo jiný? Uplynulo ale pár let a Marii začal nahlodávat její manžel. Zrovna se mu moc v práci nedařilo a potřeboval peníze. A koneckonců proč nevyužít ty, které jsou vlastně napsané na jeho ženu! A tak kalkuloval a kalkuloval, až se po třech letech vykalkuloval k docela velkým dluhům. Babička byla nucena opustit svůj dům a ocitla se v domově důchodců. Zůstala tam úplně sama. Dcera ji ani nenavštíví, ani nezavolá, aby se optala, jak se daří. „Kdo ví, možná i cítí vinu. Ale to se asi nikdy nedozvím, protože jsme obě paličaté a ani jedna neudělá ten první krok k usmíření. Ten vztek a neodpuštění si bohužel vezmu s sebou do hrobu, s tím se už nedá nic dělat,“ uzavírá Anežka.



CO NA TO PSYCHOLOŽKA?
Psycholožka Irena Lesová říká, že právě u lůžek umírajících se často setkává s neschopností si odpustit a nemožností odpustit druhému – ať už pro skutečnost, že dotyčný nevěřil v Boha, nebo odpuštění nikdy nezažil. „Neodpuštění je negativní emoce, která prohlubuje ukřivděnost, zraněnost a stává se chronickým centrem bolesti v našem srdci,“ vysvětluje psycholožka. Z toho můžou plynout i různé somatické obtíže od mozkové mrtvice či infarktu, až například po dlouhotrvající stavy hluboké deprese. Vést to může až k sebepoškozování a k sebevraždám. A co tedy radí? „Je třeba odpouštět, a když to nejde, alespoň chtít odpustit. Co nejrychleji od bolestného zranění k usmíření. A to nejde bez opravdové lásky, bez překonávání svého sobectví. Odpuštění neznamená souhlas s nesprávným jednáním, ale umožňuje druhému nápravu a pomáhá k novému začátku,“ uzavírá psycholožka.
(red)





Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou