Od našich biskupů dostane papež růženec

10. 9. 2009

Vydání: 2009/37 Sebepřijetí, 10.9.2009

Unikátní růženec věnují čeští a moravští biskupové papeži při jeho návštěvě České republiky. Rodinná firma jej vyrobila ze zlata a českých granátů. Hlavními částmi růžence je kříž a spojovací roseta s portrétem svatého Václava, která bude podkladem pro zvláštní sérii medailí.

Růžencový kříž je volnou variací na křížky z moravských nálezů z doby cyrilometodějské a jsou na něm dva staroslověnské nápisy v hlaholici. Na přední straně je verš z prologu Janova evangelia „A slovo tělem učiněno jest“, na druhé straně je nápis „Kristus vstal z mrtvých“. „Citáty jsou spojené s počátkem a závěrem Kristova pozemského života,“ uvedl prof. Petr Piťha, který se na tvorbě růžence podílel. Patu kříže zase zdobí hlaholské iniciály slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje a velká zrna růžence jsou vyrobena tak, aby byla podobná zdobným gombíkům z téže doby. Na kruhové spojovací rosetě je na rubové straně portrét svatého Václava, který doplňuje český a moravský zemský znak. V opisu se nalézá heslo návštěvy „Láska Kristova je naší silou“. Na lícovou stranu tvůrci umístili podobiznu Madony s dítětem podle pozdně gotického reliéfu ze Staré Boleslavi – Palladia země české. V opisu jsou latinsky pojmenována hlavní témata papežské návštěvy – víra, naděje a láska. Autorem této části růžence je světoznámý medailér Milan Knobloch. „Růženec jsme vyráběli zhruba dva měsíce. Celý dar zatím není hotov, protože se ještě musí vyrobit desky, v nichž papež růženec dostane,“ uvedl jeho zhotovitel Petr Kazda. Před tvorbou dárku si musel z dobové literatury nastudovat podobu kříže a především tvar gombíků. „Také jsme se rozhodovali, zda jako drahé kameny použít české granáty, nebo vltavíny, a nakonec jsme zvolili české granáty,“ dodal Kazda. Při tvorbě kříže museli nejprve vytvořit velký plastový model, podle něj pak následně kovové raznice a až potom mohli přistoupit k samotné ražbě do zlata. Růženec bude od 14. do 19. září vystaven v chrámu Panny Marie Vítězné v Praze, vždy od 10. do 16. hodiny. Papež dostane i mešní nádobí z českého křišťálu. Půjde o konvičky na vodu a víno a liturgické umyvadlo se džbánem, jež právě v těchto dnech vyrábějí skláři v Nižboru na Berounsku. Z Brna si papež odveze pozlacené mešní nádoby – kalich a patenu. Dar ostatně může papeži dát každý. Například umělec Ivo Krajíček vyrobil pro Benedikta XVI. dřevěnou plastiku sv. Petra a Pavla, kterou chce do Brna z 65 kilometrů vzdálených Letovic odnést na svých zádech.