Místo pro biskupy i baťůžkáře

30. 6. 2015

Stovky ubytovaných vítají každoročně v červenci sestry i zaměstnanci ve velehradském poutním domě Stojanov.

Vydání: 2015/27 Putování za sv. Cyrilem a Metodějem, 30.6.2015, Autor: Jiří Gračka

Ztichlým domem se nesou kroky dvou párů nohou a klid prázdných chodeb čtyřpodlažní budovy přerušuje až hlas mé průvodkyně. „Máme zde dva typy ubytování. První představují pokoje s příslušenstvím, druhý pokoje se společným sociálním zařízením na chodbě,“ líčí vedoucí poutního a exercičního domu Stojanov Jindřiška Borková.
Už za několik dní zde budou zázemí hledat stovky hostí, kteří se na Velehradě zúčastní dalšího ročníku cyrilometodějské pouti a předcházejících Dní lidí dobré vůle. Útočištěm se Stojanov stane zejména pro lidi zaangažované do příprav této události a také pro biskupy ČR, kteří se počátkem července sejdou na Velehradě při svém plenárním zasedání. „Zajistit pro ně ubytování považujeme za svůj prvořadý úkol – přece biskupy nepošleme na hotel,“ říká Jindřiška Borková.
Zájem o volné pokoje v poutním domě, který byl ve středu obce zřízen z popudu olomouckého arcibiskupa A. C. Stojana během 20. let minulého století, podle vedoucí v době velehradských oslav několikanásobně převyšuje kapacitu. Během pouti nabízí dům noclehy i na zemi v přednáškových sálech.
„Poutní dny patří k období, kdy jindy běžné mlčení nelze vyžadovat. Přesto se hosté snaží ticho dodržovat,“ upřesňuje Jindřiška Borková a za větší problém označuje hluk z ulice, který v noci ze 4. na 5. července neustává ani na okamžik. „Chápeme ale, že pro místní i návštěvníky je to významná událost, kterou chtějí oslavit, a počítáme s tím, že v klidu se vyspíme až jindy,“ podotýká s úsměvem vedoucí Stojanova.
Před poutí se dveře nezamykají
„V noci na 5. července ale držíme nepřetržitou službu, při níž se střídají bohoslovci z Olomouce. Snažíme se tak vyjít vstříc všem, kdo se chtějí zúčastnit nočního programu v bazilice či jinde,“ osvětluje Jindřiška Borková.
Se změnami v pravidelném denním řádu počítá v době pouti i místní desetičlenná komunita Kongregace sester sv. Cyrila a Metoděje, jejíž příslušnice na Stojanově působí. Každodenní mši svatou v kapli poutního domu slaví 5. července už v pět hodin ráno – a to přesto, že vzhledem ke svému názvu prožívá kongregace velkou slavnost. „Při této bohoslužbě sestry mimo jiné obnovují své řeholní sliby a je pozoruhodné, jak se na mši soustředí, i když je po ní čeká nesmírné množství práce,“ poznamenává rektor duchovní správy na Stojanově Mons. Vojtěch Šíma, který prý obdivuje vyrovnanost a klid provázející všechny činnosti spojené s péčí o poutníky.