Malí farníci se loučí se školním rokem

1. 7. 2012

Vydání: 2012/26 Odpočineš!, 1.7.2012

Nejoblíbenější období dětí v roce – prázdniny – už je těsně za dveřmi. Pro mnoho malých farníků to znamená také načas se rozloučit se svým farním společenstvím, protože se rozjedou na tábory či k babičkám. Řada farností pro ně proto už minulý týden připravila sportovní či zábavní odpoledne, jinde jsou naplánována na tento týden.

Soutěže a hry na sedmi stanovištích čekaly například minulou středu děti ve farnosti Brno-Komín. Každé stanoviště přitom odkazovalo na jeden z darů Ducha Svatého a také v následující mši svaté se komínský farář P. Jindřich
Kotvrda zaměřil na svatodušní tematiku. „Na začátku školního roku jsme Ducha Svatého prosili a nyní mu děkujeme. A když jeho radu budete potřebovat o prázdninách, nebojte se ho oslovit. Duch Svatý žádnou dovolenou nedrží,“ žertoval kněz, než v závěru pravidelné bohoslužby pro děti pozval malé i velké účastníky oslavit konec školního roku na farní zahradu. „V naší farnosti říká mládež odjakživa katechetkám teto,“ zmiňuje téměř rodinné vztahy v hodinách náboženství Helena Skácelová. „Například moje vnoučata mají tety Lenku a Janu. Obě jsou laskavé a ochotné, děti je mají rády,“ chválí katechetky mladá babička, která se s několika rodiči podílela na organizaci celého večera.

Na Olomoucku většinu dětí farní rozloučení se školním rokem a přivítání prázdnin teprve čeká. V parku vedle olomoucké katedrály pořádá zábavné odpoledne v neděli 1. července místní svatováclavská farnost. O dna dny dříve je pro děti naplánovaná Zahradní slavnost ve Šternberku. Zahájí ji děkovná mše svatá a pak děti dostanou vysvědčení se známkou z náboženství. A pokud bude přát počasí, zaplane na farní zahradě táborák a děti i rodiče si budou moci opéci, co si přinesou. Centrum pro rodinu Ráj v Pavlovicích u Přerova myslí také na rodiče, kteří ještě nemají pro děti žádný dárek za vysvědčení. V pátek nejprve společně poděkují za uplynulý školní rok při mši svaté a poté už v Ráji čekají na děti soutěže, hry i vystoupení několika kapel.