Lupa
Obsah Obsah
Archiv
Portál
Duben 2024
Březen 2024
Únor 2024
Leden 2024
Prosinec 2023
Listopad 2023
Říjen 2023
Září 2023
Srpen 2023
Červenec 2023
Červen 2023
Květen 2023
Duben 2023
Březen 2023
Únor 2023
Leden 2023
Prosinec 2022
Listopad 2022
Říjen 2022
Září 2022
Srpen 2022
Červenec 2022
Červen 2022
Květen 2022
Duben 2022
Březen 2022
Únor 2022
Leden 2022
Prosinec 2021
Listopad 2021
Říjen 2021
Září 2021
Srpen 2021
Červenec 2021
Červen 2021
Církev.cz Zprávy Logo Duchovní péče Katolický týdeník E-shop Česká biskupská konference
Archivní článek

Křesťanství dává lidskému utrpení smysl

13. 6. 2005

Tisk

V dnešní době jako by pro utrpení nebylo místo. Je moderní tvářit se úspěšně, šťastně, bezstarostně... Přitom každý z nás si občas prožijeme nějakou tu krizi nebo cestu temným tunelem, okusíme strach, zoufalství i bolest. O to překvapivější a silnější potom je, když skrze mraky prosvitne světlo a my uslyšíme Boha, který říká: „Neboj se, jsem s tebou!“ Na utrpení, jeho význam i na to, co si s ním vlastně počít, jsme se zeptali P. Leo Zerhaua, který má na starosti pastoraci nemocných.

Vydání: 2005/25 Utrpení - cesta k Bohu?, 13.6.2005, Autor: Kateřina Beščecová

Rozhovor s nemocničním kaplanem P. Leo Zerhauem

Bůh nemá radost z utrpení, ale raduje se z lidí, kteří se nechtějí za každou cenu bolesti vyhnout, kteří ji dovedou přijmout nebo s ní zápasit, a díky tomu vnitřně rostou. Bůh se také raduje z lidí, kteří vedeni soucitem pomáhají trpícím. Utrpení chápu jako dlouhodobou bolest, ztrátu dobra, které patří k lidskému životu a bez něhož je život těžko snesitelný. Bůh sám přijal utrpení, trpěl na kříži, a tím utrpení dodal neobyčejnou hodnotu. Křesťanství je tak náboženstvím, které dává utrpení smysl. V utrpení se může člověk setkat s Bohem a spolupracovat s ním.

Utrpení samo nevede k Bohu. Je to ztráta, negace, vlastně následek vzdálení lidstva od Boha. Ale paradoxně nás může k Bohu vést, právě tím, že na nás naléhá, abychom hledali řešení, abychom hledali smysl. Bůh k nám mluví i v kráse, radosti a štěstí, my to vše ale často prožíváme povrchně, proto nám může pomoci utrpení, které nás vede hlouběji. Křesťanství si na obdivu k utrpení nezakládá, ale k cestě za Kristem utrpení nutně patří.

Jistě záleží na jeho intenzitě. Jak říká jeden pravoslavný teolog, bolest je v nás buď jako cizinka, jako nepřítel, nebo jako řvoucí šelma. S cizincem lze dojednat soužití, se šelmou nelze dojednat vůbec nic, tam řeči nepomáhají. Když jeden francouzský kardinál umíral na rakovinu, vzkázal svým kněžím, aby nekázali o utrpení, protože nevědí, o čem mluví. Je třeba velké pokory. Recept na utrpení nemáme v ruce, tím receptem je Kristus.

Jde o to bojovat, a přitom nechtít zvítězit jen vlastní silou - nehledět jen na svou bolest, neuzavírat se do ní. Je třeba pochopit daný okamžik jako svůj úkol, nečekat s životem až na chvíle zdraví a vnímat milost, že jsem slabý, že se mohu opřít o někoho jiného než jen o své síly, a tak navazovat vztahy – s přáteli, se zdravotními sestrami, s Bohem... A pokud už nemohu vůbec nic, pak si to nemusím vyčítat a klást na sebe přehnané nároky.

Utrpení může být zcela jistě také duševní záležitostí, kterou lze vyřešit. Například závist je velká bolest, ale může ze dne na den zmizet, být uzdravena. Člověk prostě objeví své vlastní dary, a přestane závidět jiným. U mnoha tělesných nemocí platí, že vznikají z duševní nerovnováhy nebo nerozumné životosprávy. Najít příčinu utrpení ale nemusí být tak jednoduché, protože utrpení je také tajemstvím. Člověk v něm může objevit i milost. To je věc jeho osobního rozhovoru s Bohem.

Příběh lotra po levici s jeho výsměchem trpícímu Kristu a zoufalstvím nad vlastním utrpením ukazuje, že utrpení může vést ke vzpouře, k obviňování, k cynismu a smutku. Tento smysl se snaží vnést do utrpení ďábel. A má se jistě o co opřít. Bůh ale nezůstává v zápase o duši nikdy pozadu a jeho tichý hlas se velmi často oproti vyřvávání šelem postupně prosadí. 

Bůh si nepřeje vaše utrpení ani neprohlašuje, že je spravedlivé, ale chce v něm být s vámi. Díky, že i vy s ním zůstáváte - to nám všem přináší ovoce větší, než si dokážete představit.
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou