Koclířov stvrdil partnerství s rodáky

11. 9. 2018

Téměř dvacet let se rodilo nyní už podpisem stvrzené partnerství mezi obcí Koclířov na pomezí Čech a Moravy v bývalých Sudetech a německou obcí Roitzsch, ležící blízko Lipska, kam byli po válce původní obyvatelé Koclířova odsunuti.

Vydání: 2018/37 Rok pomáhali. Jak je to změnilo?, 11.9.2018, Autor: Pavel Sršeň

Příloha: Diecézní zpravodajství - Královehradecká diecéze

„Kdyby tito lidé nebyli po 2. světové válce odsunuti, pak bychom se zcela jistě už léta potkávali v Koclířově na ulici v běžném životě, ale především při bohoslužbách,“ svěřila se se svými pocity Hana Frančáková z koclířovské Fatimy. „Mám velkou radost, že vidím mezi těmito lidmi živou víru. Je to silné svědectví života z víry navzdory tomu, jak těžké muselo být jejich loučení s milovaným Koclířovem,“ pokračuje. „I dnes se dokážou radovat při vzpomínkách na svá školní léta v původním domově a nechávají vyprávět staré fotografie míst, která jsou jejich životu stále blízká. Při každém dalším setkání se ještě více vzájemně poznáváme a společně sdílíme bolesti i radosti života,“ dodává Frančáková.
Partnerskou smlouvu podepsali zástupci obcí v německém Roitzschu u příležitosti oslavy 975. výročí vzniku obce poslední srpnový den. Podpisem ji stvrdili starosta Roitzschu Gerhard Jahnke a starosta Koclířova Jiří Tesař, kterého doprovázela delegace koclířovských občanů všech věkových kategorií. „Akt vzájemného odpuštění a smíření se uskutečnil u sv. Filomény v Koclířově už v roce 2009, kdy se podařilo nejen stavebně zachránit farní kostel, ale i místní poutní místo se starobylou úctou ke sv. Filoméně. Ve spojení s posláním Světového apoštolátu Fatimy se vytvořily základy blízkosti a vzájemnosti mezi Čechy a Němci i vzhledem k budoucnosti,“ říká s vděčností Mons. Pavel Dokládal, který je hnacím motorem aktivit Českomoravské Fatimy v Koclířově.
Slavnostní ekumenické bohoslužby v Roitzschu se za katolickou církev účastnili děkan P. Andreas Ginzel, P. Friedrich Pittner z Roitzsche a už zmíněný Mons. Dokládal. Na základě této významné společenské události následně všichni přijali pozvání biskupa Gerharda Feigeho na diecézní pouť v Huysburgu u příležitosti 1050. výročí založení diecéze Magdeburg. Za přítomnosti královéhradeckého biskupa Jana Vokála a generálního vikáře Mons. Josefa Sochy pak biskup Feige poděkoval za právě uzavřené partnerství Koclířova a Roitzsche.
V roce 2019 přivítají na oplátku v Koclířově z řad německých přátel nejen doposud žijící koclířovské rodáky, ale na návštěvu se chystají i nové generace rodin, aby – slovy Pavla Dokládala – mohla i nadále pokračovat jejich vzájemnost. A to navzdory tomu, že každým rokem umírá mnoho těch, kteří se v Koclířově narodili nebo zde mají své kořeny.
PAVEL J. SRŠEŇ