Lupa
Obsah Obsah
Archiv
Portál
Duben 2024
Březen 2024
Únor 2024
Leden 2024
Prosinec 2023
Listopad 2023
Říjen 2023
Září 2023
Srpen 2023
Červenec 2023
Červen 2023
Květen 2023
Duben 2023
Březen 2023
Únor 2023
Leden 2023
Prosinec 2022
Listopad 2022
Říjen 2022
Září 2022
Srpen 2022
Červenec 2022
Červen 2022
Květen 2022
Duben 2022
Březen 2022
Únor 2022
Leden 2022
Prosinec 2021
Listopad 2021
Říjen 2021
Září 2021
Srpen 2021
Červenec 2021
Červen 2021
Církev.cz Zprávy Logo Duchovní péče Katolický týdeník E-shop Česká biskupská konference
Archivní článek

Kniha, která tvořila dobu

15. 1. 2008

Tisk

Vydání: 2008/3 Katolíci a evangelíci na cestě k jednotě, 15.1.2008

Příloha: Perspektivy

Existují knihy, které nějak poznamenaly nebo přímo spoluvytvářely dobu, v níž byly napsány. V katolické teologii před Druhým vatikánským koncilem to byl bezpochyby např. Katolicismus Henriho de Lubaca. Z doby těsně po koncilu je to pak určitě kniha současného papeže, tehdy profesora teologie na univerzitě v Tübingenu Josepha Ratzingera Úvod do křesťanství. Kniha vychází z přednáškového kurzu, který v roce 1967 na této univerzitě Ratzinger měl. Velice brzy po svém sepsání se stala bestsellerem a byla přeložena do mnoha jazyků. Díky exilové Křesťanské akademii v Římě se dostala i k českým čtenářům (po roce 1989 vyšel tento překlad v brněnském nakladatelství Petrov). Nyní vychází po čtyřiceti letech od Ratzingerových tübingenských přednášek v novém českém překladu.
Příprava nového překladu téže knihy není něčím samozřejmým, zvlášť co se týče našeho poměrně limitovaného trhu s křesťanskou literaturou. V tomto případě je to však pochopitelné a záslužné. Jednak kniha za necelá čtyři desetiletí (byla vydána v roce 1968) nezestárla a má stále co říci, jednak byl její první překlad do češtiny pořízen horkou jehlou. Řada vět tak v překladu prostě chyběla, mnoho termínů bylo přeloženo nešťastně a zmateně (příkladem může být v trojiční teologii i v antropologii tolik důležité rozlišování mezi pojmy osoba, osobní, osobovost, personalita, personální atd.). V tehdejší situaci to bylo naprosto pochopitelné a omluvitelné, ale dnes již nikoli, zvlášť s ohledem na to, o jak významnou knihu jde.
Ratzingerův Úvod není vzdor svému názvu nenáročným stručným přehledem, jichž v každé disciplíně existují přehršle. Je to hutný a originální text, který připomíná základní pravdy víry a zároveň přináší celou řadu zajímavých postřehů. Základy víry, do nichž kniha uvádí v posloupnosti dané Krédem, jsou natolik bohaté, že se o nich dá pojednávat znovu a znovu a téma se nikdy nemusí vyčerpat. Jde jen o to, aby se díla chopil autor, který je takového hlubokého promýšlení a sdílení schopen. Joseph Ratzinger toho ve svých čtyřiceti letech, kdy přednášky v Tübingenu měl, schopen evidentně byl. V jeho životě se pak změnilo mnohé, z profesora pokládaného za progresivního teologa se stal profesor pokládaný za konzervativce, poté biskup a kardinál, navíc ten pro mnohé nejméně oblíbený, totiž prefekt Kongregace pro nauku víry, a nakonec papež. Zatímco role a úkoly autora knihy prošly proměnami, jeho Úvod do křesťanství nezestaral. Je stejně aktuální jako dřív a oslovuje čtenáře dalších generací. To, že se teolog Ratzinger ani jako papež Benedikt nezbavil své schopnosti a chuti psát knihy, které jsou velmi čtivé a přitom myšlenkově hluboké, svědčí i poslední kniha tohoto autora Ježíš Nazaretský, jež také nedávno vyšla v českém překladu.
Úvod do křesťanství asi zná každý český katolík, který aspoň trošku rád čte knihy o víře. Stojí ale přesto za to si tuto knihu přečíst znovu. Nové české vydání totiž přináší několikeré uspokojení. Tak jako jsem některé „mayovky“ a „verneovky“ svého času přečetl mnohokrát, a nikdy jsem se nenudil, čtu s podobným uspokojením (a nadto i užitkem) dnes i některé teologické knihy, které i v opakovaných čteních odkrývají nové bohatství svého obsahu. Připočteme-li zážitek z vynikajícího překladu Vratislava Slezáka, je dojem opravdu dokonalý. Nezbývá než chválit knihu, překladatele i nakladatele. A to ne z důvodu konformity, že jde o dílo současného papeže, nýbrž proto, že si to Ratzingerův Úvod opravdu zaslouží.
Tomáš Machula
Joseph RATZINGER: Úvod do křesťanství, Karmelitánské nakladatelství, Kostelní Vydří 2007
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou